November utolsó napjaiban az RTL Magyarország meghívására egy teljes hetet tölthettem a produkció stábjával és részletesen megnézhettem, hogy készül az X-Faktor. A beszámoló első részében bemutattam, hogy milyenek a hétfői kezdeti próbák, valamint, hogy a dalok kiválasztásánál mik a főbb szempontok. A második cikkemben kiderült, milyen vita volt a USNK és a stáb között, hogyan zajlanak a hétközbeni próbák és, hogy tényleg nem látják-e a mentorok az élő adás előtt egymás mentoráltjait. A beszámoló utolsó részében bemutatom, hogyan zajlanak az utolsó órák az adás előtt és milyen a hangulat az élő show alatt a stúdióban és a vezérlőben. Kiderül, milyen vitába keveredett egy mentor és milyen szempontok alapján választják ki az X-Faktorba a zsűritagokat és ők mi alapján értékelik a versenyzőket. Valamint összegezzük, hogy az egyhetes megfigyelésem alatt, miért lehet az X-Faktor a legsikeresebb hazai tévéműsor.
A szombati utolsó próba 12 óra előtt nem sokkal kezdődik. Ilyenkor már az esti sorrendben próbálják le a dalokat, a végső kameramozgásokkal. Pont ezért a zsűriasztalnál már ugyanúgy csak négy ember ül, mint az élő műsor alatt (az adott énekes mentora, a kreatív producer, az énektanár és a zenei rendező). Ezért ezen a napon a próbát a közönség soraiból, időnként a vezérlőből, illetve időnként a stúdió egyéb pultjai közeléből tekinthettem meg. Néhány éve a szombati nap már közönségnyilvános, a nap elején még csak pár tíz külsős, késő délutánra azonban már több száz ember követte a stúdióból az élő adás előtti eseményeket. Kora délután folyamán érkezett meg Kiss Ramóna és a már versenyző nélküli Puskás Peti – akiket a hét folyamán először láttam. Felmerült bennem a kérdés, így megkérdeztem a kreatív producert, hogy vajon az, hogy Bogi és Peti egy pár, nem teszi-e őket elfogulttá szerinte egymás versenyzői iránt.
Arra is kíváncsi voltam, hogy miként választották ki az elmúlt években a tehetségkutató legfontosabb arcait, a mentorokat.
„2015 végén kezdtünk el Gondolkoztunk azon, hogy miként tudunk egy érdekes, új zsűrit összerakni. Tóth Gabit kértük fel elsőnek, az előző mentorcsapatból és mellé szerettünk volna teljesen más személyiséget beültetni. Schiwert-Takács László, akkori kreatív producerrel és Herman Péter kreatív igazgatóval írtunk egy nagyon hosszú listát. Ezen férfiak és nők is voltak, ugyanis nincs olyan szabály, hogy a négyből csak egy női mentor lehet, ez eddig mindig véletlenül alakult így. Gáspár Lacit 2015-ben elsők között kerestük meg, hogy jöjjön el egy zsűri castingra. Szinte vele egyidőben ByeAlexet is elhívtuk, akiről azt gondoltam, hogy nem érdekli a lehetőség, de mindketten örömmel eljöttek. Puskás Peti is a listánk elején volt, ugyanis korábban már mentorsegédként dolgoztunk vele.
A következő évben, amikor Tóth Gabi távozott, a zsűri castingokon Radics Gigi működött a legjobban a fiúk mellett. Amikor felkértük, csak egy évet vállalt, de aztán annyira megszerette, hogy maradt a következő évben is. Utána viszont az amerikai karrierépítést választotta, amely érthető módon időben már nem összeegyeztethető a mentori feladatokkal, ezért újra mentort kellett keressünk. Ismét összeírtunk neveket, akik közül 6-8 embert néztük meg. Dallos Bogit láttuk a legjobbnak, a három fiúval messze ő volt a leginkább összhangban” – mesélte Verebély Marcell.
A szombati napon már csak úgy lehet bemenni a stúdióba, hogy az RTL székházának közepén van egy kordon és fémdetektoros biztonsági kapukon kell keresztül menni. A próba elég zökkenőmentesen zajlott. A délután folyamán pár órára beült Herman Péter, az RTL Magyarország kreatív igazgatója is. A SorozatWikinek elmondta, hogy a hét folyamán többször egyeztet Verebély Marcellel, hogy miként áll a produkció. Dicsérte, hogy mennyire profi stáb dolgozik a műsoron, így neki nem igazán szokott dolga lenni ilyenkor már a produkcióval. A próba befejeztével beültették az esti adásra érkező közönséget és még az élő műsor előtt felvették Geszti Péterék extra produkcióját. Ez elég időigényes volt, ugyanis három különböző ruhába kerültek képernyőre, így közben kétszer át kellett öltözniük. Mindennel együtt nagyjából 45 perccel lettek kész az adás előtt, így egy fél óra szünet következett.
„Nem teszek kivételt az értékeléskor az én versenyzőim és más versenyzői között” – kezdte a választ Gáspár Laci. „Aki jó, annak ugyanúgy megmondom, hogy jó, ha nem az én mentoráltam, akkor is. Nekem a legfontosabb az éneklés, a tehetség, és a hang. És nem csak abból áll a tehetség, hogy valakinek jó a hallása, jó a hangja, az énektudása, és rendelkezik kellő kitartással, lelkierővel. Fontos, hogy nem szabad elszállni az első sikertől! Az a jó, ha hosszú távon lehet valakivel tervezni, ehhez is tehetség kell. Persze megnézzük azt is, hogy ki mennyire néz ki jól a színpadon. Sok embert azonban elvisz a szeme és reméli, hogy egy jó formában lévő versenyzőhöz tehetség is párosul. De előfordul, hogy nincs így, és ezt el kell fogadni.”
„Mi nem látjuk előre ezeket a produkciókat, akkor élünk át először mindent.” – meséli Bogi. „Ami nagyon jó, mert az első impulzus alapján jó dönteni, az az igazi. Az értékelés mindig az azonnali lelkiállapotomat tükrözi. Ha megérint érzelmileg egy lírai dal, vagy egy táncos produkciónál azt érzem, hogy hű, benne volt a lendület, akkor el fogom mondani. Vannak a mezőnyben rendkívül erős énekesek, náluk azt kell nézni, hogy kristálytisztán énekelnek-e. Mert ha elcsúsznak, akkor nem marad nagyon más, amit értékelni lehet. Az én mentoráltjaimnál tudom, hogy mennyi energiát beleteszünk és bevallom azt is, amikor hibáztunk. Tehát a legfőbb szempont nálam, hogy mennyire tud hatni rám egy adott produkció.”
„Amit legfőképp figyelek egy produkció alatt az az, hogy abban a 2-3 percben az énekes képes volt-e engem a hatása alá vonni” – kezdte Puskás Peti. „Vagy az éneklésével, vagy a tánccal, vagy a jelenlétével, esetleg az üzenettel. Ha hidegen hagyott, az nem megbocsátható. A Patriknak volt egy produkciója, aminek az utolsó 20 másodpercében éreztem azt, hogy ez igen! Erre később is emlékezni fogok. Tulajdonképpen az ehhez hasonló élményeket keresem. De ez nem csak az éneklésnél igaz, hanem filmeknél és színdaraboknál is a maradandó hatás nálam a lényeg.”
Az élő show egyik szünetében Gedeon Bea, az X-Faktor kommunikációs koordinátora felvitt az RTL székház egyik emeletén található ministúdiónak berendezett szobába és megmutatta, hol veszik fel az X-Stage című kísérőműsort. Ugyan a próbák során már rengetegszer láttam a szombat esti produkciókat, mégis érdekes volt látni, hogy mégse lehetett megtippelni, hogy kinek, hogy sikerül majd. Volt, aki egyértelműen jobb volt, mint a próbák alatt és olyan is, aki pedig nagyon elrontotta és ki is esett vele.
A harmadik élő adás utolsó 40 percében a vezérlőből nézhettem tovább a műsort. Itt egyrészt ráláttam arra, hogy miként dolgozik Koós György rendező és kollégái, valamint hallhattam, hogy Verebély Marcell miket mond Kiss Ramóna és a mentorok fülére. A vezérlőből látszott igazán, hogy mennyire profin dolgozott a stáb. Mindenki tökéletesen tudta, hogy mi a feladata és rendkívüli összhangban végezték a munkájukat. Előfordult viszont két látványosabb hiba. Ottlétem elején az élő kép néhány másodperce beferdült, majd visszaegyenesedett. Itt kiderült, hogy a technocrane kamera (minden irányba mozgatható darus mozgató egység) véletlenül nekiment a színpadon lévő egyik mikrofonállványnak. Később pedig az egyik alkalommal bekerült az élő képbe a technocrane, ahogy épp áthalad a stúdiótérben.
A hét folyamán azt is kutattam, hogy vajon mitől lehet a legnézettebb magyarországi tévéműsor az X-Faktor. Erről megkérdeztem Verebély Marcellt is:
„A műsor folyamatos megújulását mi generáljuk. 2014-ben behoztuk a székes feladatot a Táborba, ami egy holland újítás volt, de addigra az angolok is átvették. Nagy lendületet adott a Tábor epizódoknak, melyek a mai napig kitartanak. 2017-ben, a hetedik évadra éreztük úgy, hogy kissé elfáradt a Mentorház struktúra, mely szerint jön egy mentor, hív egy mentorsegédet, aki egy szintén elismert zenész. Addigra annyira felépült a mentor csapat, hogy szerettük volna őket együtt tartani, minden adásban. Ezért próbáltuk ki, hogy nincs mentorsegéd, az összes döntésnél ott vannak mind a négyen, és mindenkinél beleszólhatnak abba, kik jutnak az élő show-ba. 2018-ra ez meghozta az eredményét és 2019-ben is remek nézettséget hozott. Ez egy kifejezetten magyar újítás volt.
„Az X-Faktor szerintem már nem csak egy tévéműsor. Nagyon erős online jelenléte van az RTL.hu-n, valamint az RTL Most!-on és a kísérő műsora, az X-Stage is kiemelkedő számokat produkál. A közösségi médiában is rengeteg tartalmat gyártunk. Ott vagyunk Facebookon, Instagramon, Twitteren, Tik Tokon és Snapchat is, melyeken nagyon erős, aktív bázisunk van. A 2018-as évtől szintén újdonság volt, hogy a döntőt megelőzően többen saját dalt adtak elő. Ennek köszönhetően az élő show-k alatt YouTube-on és a zenei stream oldalakon a fiatalok erőteljesen találkozhatnak velünk. Szerintem ennek is köszönhető, hogy a fiatalok újra nézik az X-Faktort. Folyamatosan megújulunk és próbáljuk tartani a lépést a trendekkel, ráadásul a zsűritagok is rendkívül elismert és népszerű énekesek, akik bármit csinálnak, felrobban az internet” – zárta Verebély Marcell.
A fél 12-kor véget érő élő adás után a kreatív producer körbe ment az énekesek, zsűritagok között és váltott velük néhány szót, majd a versenyzők a sajtónak nyilatkoztak. A hét zárásaként pedig éjjel fél 1-kor egy nagyjából 30-40 perces értekezlettel zárták a hetet, melyen a kreatív stáb egy része átbeszélte az estét és a következő hét indításához legfontosabb pontokat. Ezzel ért véget számomra is az eddigi leghosszabb, nagyjából 52-54 órás forgatási látogatásom.
A beszámoló első része itt olvasható, míg a második harmada itt tekinthető meg. Az X-Faktor idei, 10. évadára már lehet jelentkezni, melyet a műsor weboldalán lehet megtenni.