Január első napjaiban jött a bejelentés, hogy 2022-től máshogy közli a nézettségi közönségarányokat az RTL Magyarország. A közönségarány addig azt jelentette náluk, hogy az adott időben a tévé előtt ülők hány százaléka nézte az adott műsort. Így ebbe a tévécsatornák nézése mellett beszámított az úgynevezett “other”, mely egyéb tévével kapcsolatos tevékenységet, mint a streaming szolgáltatás használat (pl: Netflix, HBO GO), videójátékozás, zenehallgatás, vagy épp képnézegetés jelent. Ez a tavalyi évre egész napra vetítve 20 százalék fölé nőtt, így ennyit vesz el a tévécsatornák közönségarányából. Így az RTL Magyarország indoklása szerint a nyugati piacokat követve és, hogy egyértelműbb képet kapjanak a lineáris tévék nézettségi versenyéről, ezt a mutatót kiveszik a közönségarány számításból. Így az eddigi “share%” helyett a “lineáris share%” jelenti náluk mostantól a közönségarányt.
Az RTL Magyarország hirtelen bejelentése megzavarta a szakmai újságírókat, ugyanis hirtelen nem tudták, hogy melyik adatot használják. Néhány nappal később hoztuk le, hogy a CBSViacom is a váltás mellett döntött, az AMC viszont marad a régi módszernél. Ezen kívül azt is megírtuk, hogy a SorozatWiki információi szerint a következő hetekben több tévétársaságnál döntenek az új lineáris share használatáról, így az látszik, hogy a magyar piac jelentős része 1-2 hónapon belül már az új rendszert fogja használni. Ezt követően a SorozatWiki és több más szakmai oldal átállt az új közönségarányra, de a Media1-nél például még mindig nem döntöttek.
Az RTL bejelentése után január 5-én megkérdeztük a TV2 Csoportot is a váltásról, azonban egészen mostanáig nem kaptunk választ tőlük. A keddi napon, 3 héttel később megérkezett a tévétársaság válasza, melyben bejelentik, hogy nem ők nem váltanak és több szempontból is bírálják az RTL Magyarországot.
“Az „Other” kategória több típusú képernyőfogyasztást tartalmaz, valóban ide tartozik többek között a streaming vagy a játékkonzol használata, viszont ugyanígy lineáris csatornák is szerepelnek ebben a gyűjtőkategóriában. Ilyenek az idegen nyelvű csatornák, mint például a CNN, vagy a városi tévék, mint például a Kecskeméti TV. Úgy gondoljuk, hogy ezeket a csatornákat nem zárhatjuk ki az elemzéseinkből, – csak azért, hogy ezzel a lépéssel más társaságok a saját eredményeiket matematikailag javítsák – hiszen mindannyian a nézők figyelméért versenyzünk.
További aggályunk, hogy az idősoros adatok összehasonlíthatósága sérülne, ha az „Other” kategóriát kizárnánk az elemzésből, ugyanis a gyűjtőkategória összetétele 2021. január 1-től változott. Ez azt jelenti, hogy például a 2020-as évi átlag közönségarány korrekten nem hasonlítható össze a 2021-es vagy az annál újabb adatokkal. Az új mérési módszer leginkább azon csatornák kommunikációját segíti, amelyek csökkenő tendenciát mutatnak, a TV2 Csoport közönségaránya 2015-2020 között viszont jelentősen emelkedett, 15,2 százalékról 23,6 százalékra (A18-59 live+as live adatok, teljes napra vonatkozóan), így ezt az időszakot továbbra is szeretnénk korrekten bemutatni minden piaci szereplőnek. Egy ilyen volumenű változtatás alapos előkészítést igényel, éppen ezért nem értjük, hogy az RTL Magyarország miért döntött ilyen gyorsan, ráadásul anélkül, hogy az iparág többi szereplőjével egyeztetett volna.”
– olvasható a TV2 Csoport lapunkhoz eljuttatott válaszában.
A SorozatWiki információi szerint a következő egy-másfél hétben újabb tévétársaságok tehetnek bejelentést az ügyben.