Az ABC-n 6 évadot megért sorozatot itthon az AXN és az RTL Klub is vetítette, Amerikában talán azóta sem volt ilyen nézett és népszerű országos dráma a képernyőn, most pedig cikkünkben Alan Sepinwall újonnan megjelent könyve alapján utánajárunk, milyen lett volna a Lost, ha becsődöl, illetve honnan jött a sorozat ötlete.
A Lost története ugyanis nélkülöz mindenféle értelmet. Na, nem a sorozaté, hanem a műsor létrejöttének sztorija. Annak idején ugyanis a dráma ötlete nem egy írótól származott, aki leadta ötletét a csatornának, hanem egy executive szakember állt elő a farbával, miszerint az ABC-nek szüksége lenne egy új misztikus szériára. Ekkor még senki nem gondolta volna, hogy a világ egyik legnépszerűbb műsora van születőben. Főleg azért nem, mert a sorozat első íróját annak rendje és módja szerint ki is rúgták, a kreatív csapatnak pedig az általában rendelkezésre álló időnek mindössze töredéke jutott a pilot elkészítésére. Az executive-ot pedig, aki az ötletet hozta, még a Lost első dupla részének adásba kerülése előtt kipenderítették. Ő volt a legenda születésének második áldozata. A további kreatív döntések a sorozattal kapcsolatban pedig abban a hitben születtek, sosem lesz igazán sikeres a dráma. Túl furcsának, túl szokatlannak tartották ahhoz a készítők a sztorit, hogy eladhatóvá váljon a nézőközönségnek. Talán igazuk is volt, a későbbi fogadtatás azonban komolyan rácáfolt az ABC előjelzőire.
A kulcsmomentum egy nyaralás volt. Lloyd Braun, az ABC Entertainment igazgatója Hawaii-ra vitte gyerekeit és feleségét, ahol hogy, hogy nem amikor bekapcsolta a tévét, Tom Hanks híres filmje, a Számkivetett ment. Ezután Braun lement a partra a feleségével és gyerekeivel és azon gondolkozott, miközben a naplementét nézte, hogyan hozhatna össze egy sorozatot egy lakatlan szigeten élő manusról, aki egy labdával beszélget. “Aztán eszembe jutott a Survivor – nyilatkozta Braun újságíróknak – és összeraktam a kettőt. Mi lenne, ha egy repülőszerencsétlenség után egy tucatnyi ember egy szigeten találná magát, úgy hogy a másikról mit sem tud? Nem is számítana a múlt. Újra felfedezhetnék magukat. Vajon lehetséges lenne a túlélés? Hol laknának, hogyan jutnának vízhez? Megismétlődne vajon, ezúttal felnőttekkel a Legyek Ura tragédiája? Hogy jutnának haza ezek az elveszett emberek? És így jutott eszembe a legtökéletesebb cím: a Lost.”
Maga a cím egyébként egy rövid életű NBC-s realityből eredeztethető, Braun évekig várt arra, hogy a megfelelő ötlettel párosíthassa azt. Ahogy a szakember visszatért az ABC-hez, úgy döntött, már folyamatban lévő sorozat ötletüket inkább elvetik, így teret engednek a Lostnak. Miután azonban Braun előadta ötletét az executive-oknak, néma csönd állt be. Egyedül Thom Sherman látta meg a lehetőséget a sztoriban, ettől kezdve pedig ők ketten dédelgették a Lostot. Sherman a munkát egy Jeffrey Lieber nevű írónak adta ki, a cégen belül azonban viccé vált a sorozat és annak készítése. Lieber pedig amikor leadta a pilot első vázlatát, már elkövette első baklövését. A címet megváltoztatta, a beadott munka első lapján a Sehol (Nowhere) szó díszelgett. Braun pedig csalódottan olvasta végig az író közel sem kiemelkedő bevezető részét.
Mivel kevés volt már az idő az abban a szezonban történő megvalósításra, Sherman azt javasolta, jegeljék a dolgot, majd megpróbálják jövőre. Braun azonban tudta, nem valószínű, hogy jövőre még mindketten az ABC-nél lesznek. Így új író után nézett, akiről tudta, hogy rövid idő alatt is képes tető alá hozni ezt a furcsa eredetű szériát. Így választása egy bizonyos J. J. Abramsre esett.
Abrams azonban csak nevetett a dolgon, az Alias óta mindenki tudta az íróról, mennyire tehetséges, azonban már akkor is rengeteg munkája volt a szakembernek, többek közt a The Catch című új sorozat pilotján dolgozott, a Lostot Braun szívességként kérte tőle. Abramst azonban végül mégis megfogta az ötlet és igent mondott, és javasolta a sziget is egyfajta szereplőként legyen jelen a történetben, ami így jelenleg kevés ahhoz, hogy sorozat váljon belőle, viszont ha van valami bibi a helyszínnel, onnantól kezdve már ügyesen lehet csavargatni a történéseket. Abrams azonban, ahogy korábban írtuk elfoglalt volt.
A teljes forgatókönyv megírására viszont már nem volt idő, így vázlat formájában került Braun asztalára a Lost váza, amitől az igazgató teljesen el volt kápráztatva, a modern kor legjobb új drámáját vizualizálta maga elé. A sorozat zöld utat kapott. Ekkor jött a kérdés, kik személyesítsék meg a karaktereket? A keresettebb színészek ilyenkorra mind elkötelezték magukat új pilotokhoz, az új nevek és arcok azonban bizakodásra adtak okot. Matthew Fox, Evangeline Lilly, Jorge Garca, Josh Holloway és a stáb nagy része abban reménykedett, ezzel a sorozattal válhatnak ismertebb arcokká. Sok teljesen különböző hátterű ember, eltérő motivációkkal – a készítők arra számítottak, ez a sokszínűség felkeltheti a nézők figyelmét. Illetve az, ha bemutatják, ebben a sztoriban még a főszereplő sincs biztonságban. Mindezt bizonyítandó, már az első rész felénél Jack a füstszörny által lelte volna halálát, hogy a vőlegényétől a zuhanás után elszakadt Kate Austen vegye át vezetői szerepkörét. Steve McPherson, az ABC stúdió elnöke azonban megvétózta az ötletet. Kate-ből pedig ex-fegyenc lett, Abramsék pedig kitalálták Rose karakterét, aki idős, halálos beteg nőként kereste férjét, Bernardot a szigeten.
A készítők ekkor még kerülték a fikciót, kizárólag a fizikai és tudományos tényekre támaszkodtak. Emiatt nem láthattuk a füstszörnyet az első évad végéig, de további tudományos elemeket is beleépítettek volna Lindelofék a szériába, eredetileg a bunkerben nem Desmond, hanem egy kutatócsoport, a Medusa Corp. “bujkált” volna.
Ekkor jött az ABC és szorgalmazni kezdték a vérfrissítést, a Született feleségekbe, a Lostba és Feleségcsere című műsorokba feccöltek nagy összegeket. Mindezzel Abramsék sorozata iszonyatos kampányt kapott, plakátokkal, reklámokkal. A promóciónak hála a kezdés jó nézettséget hozott. Miközben Lindelof az idegösszeroppanás szélén állt, fiatal íróként, nagy felelősséggel a vállán. A szakember a nézettségi adatokat lebegtette a kezében és arról beszélt, ő inkább meghal, minthogy ezt folytassa. Lehetetlenség ilyen számokat konstans produkálni. A Lostot azonban óriási hisztéria övezte, az íróknak azonban fogalmuk sem volt arról, hogy fogják megadni a nézők kérdéseire a válaszokat.
Így csak azzal voltak tisztában, a tragédia túlélői okkal vannak a szigeten és valamiféleképp a jó és a gonosz harcának elszenvedői. Amint Sepinwall könyvéből kiderül, ha a sorozat egy évad után kaszát kapott volna, egy komolyabb csatát láthattunk volna a szigetlakók és a füstszörny közt. Afféle végső ütközetet. Az első évad után történt meg – amikor már tisztában volt a stáb a berendelés tényével -, hogy az írók összeültek és felépítették a Lost mitológiáját.
A sorozat az első évad karakterközpontúsága után felvette magára a sci-fik, a vígjátékok, a drámák jellemző jegyeit és a megbánás, valamint a megváltás motívumán keresztül hozott hozzánk közelebb emberi sorsokat. Ahogy az Exodus című évadzárásban, úgy a további évadok során is egyre mélyült a drámaiság a sorozatban, egyre többen kérdezgettek, egyre több mindent a készítőktől, akik belenyugvással konstatálták, a modern szórakoztatóipar egyik legnagyobb sikerét hozták tető alá. Aminek 6. évados befejezését a mai napig divat szidni, a finálé alatt azonban egy olyan műsort búcsúztatott a világ, amelynek sikerét és minőségét a mai napig nem sikerült megközelíteni tévés fronton.