Szeptember 24-én indult a Survivor 2018-as évada és azóta is hétfőtől péntekig este 7 órakor látható az RTL Klubon. A reality idén is 35 adáson és 7 héten keresztül mutatja be, hogyan küzdenek meg egymással a túlélők 42 napon át. A műsort 10 000 kilométerre Budapesttől, a Fülöp-szigetek egyik távoli szegletén vették fel. Az RTL Magyarország meghívására májusban 4 napot tölthettem a helyszínen és megnézhettem, hogy készül a világ egyik legsikeresebb realityjének magyar változata. Az exkluzív beszámolóban bemutatom a helyszínt és kiderül az is, hogy mennyire valósak azok a helyek, ahol a játékosok laknak.
Innen elvileg hajnalban indult tovább egy harmadik repülő, melynél izgultunk, hogy legyen elég utas, ugyanis az a szokás, hogy ha nincsenek elegen, akkor nem indítják el a járatot és csak egy következő, 4-6 órával későbbi géppel lehet tovább utazni. Szerencsére lett elég utas, így egy rövid, egy órás út következett Naga városába, de még közel sem érkeztünk meg a célállomásra. Innen kisbusszal másfél órán át, egy külön nekünk bérelt hajóval további 2 és fél órát, onnan pedig kocsival még további egy órát utaztunk. Szombat este indultunk Magyarországról és hétfőn délben (magyar idő szerint hétfőn reggel) érkeztünk meg a Caramoan Nemzeti Parkba. A 35 órás út pedig azért is volt ilyen hosszú, mert nem elég, hogy el kell utazni a világ másik felére, még Fülöp-szigeteken belül is nagyon nehéz az adott helyszínre jutni. Visszafele éjjel 1-kor kellett indulunk és a rosszabb átszállások miatt még többet, 40 órát utaztunk.
A szakember elmondta, hogy hatalmas előkészületek szükségesek egy ekkora műsor lebonyolításához. „Már második éve vesszük fel a Survivort ugyanezen a helyen, ennek ellenére ugyanolyon hosszúak az előkészületek. Az előkészítés egyik első pontja a casting, valamint gyártói oldalról a költségvetés megtervezése, a stáb felkérése valamint a hosszú kint tartózkodás leszervezése nagyjából három hónapot vesz igénybe. Amikor elkezdődnek a felvételek, akkor a Fülöp-szigeteken a helyi cég által biztosított szakembereken kívül 53 fős magyar stáb dolgozik, de további 10 fő Budapesten a Paprika Studios részéről, valamint legalább 20 ember még az RTL Magyarország oldaláról is segíti a produkciót. Így nagyjából 85 fős a magyar stáb, de ha az ideiglenesen becsatlakozókat is hozzászámítjuk, akkor közel 100 ember dolgozik azon, hogy fel tudjuk venni a Survivort” – árulta el Pető Gábor.
A stáb központjából az említett kikötőkből indulnak 8-12 személyes motorcsónakok, melyekkel meg lehet közelíteni a törzsi tanácsot leszámítva – valamennyi forgatási helyszínt. A legtöbb helyszín különálló kisebb-nagyobb szigeteken van felállítva, melyeken nem laknak játékosok. Ezek 5-40 perc közötti hajóútra vannak a központtól és van olyan, hogy még a szigeten belül is sokat sétálni kell az adott helyszínre, időnként 40 fokos melegben.
Pető Gábor, és Iványi László, szintén a Paprika Studiost képviselő főgyártásvezető elmondták, hogy azt hogy milyen játékokat szeretne az adott ország, hány napot forgatna, és mi lenne ennek a pontos ütemterve, több hónappal előtte ki kell dolgozni. Ezután a magyarokkal egy időben dolgozó országok stábját képviselők a HUB-szolgáltató székhelyén, Amszterdamban gyűlnek össze és a kreatív vezetők egyeztetik ezt a többiekkel. Ide az RTL Magyarország kreatív stábja több olyan játékötlettel érkezett, amit később beemeltek a nemzetközi hub és a külföldi országok egyetértésével, és minden ország játékosai megmérkőzhettek ezeken. Ez pedig azért is nagy dolog, mert a magyaron kívül a dán, a finn, később pedig a belga és holland Survivor nézők is láthatnak majd olyan játékot, amit a hazai szakemberek találtak ki.
A játékok mellett van 7 „sziget”, ami csak arra szolgál, hogy a túlélők lakjanak rajta. Ahogy a Celeb vagyokon tett Dél-Afrikai látogatásom során annyi turpisság derült ki, hogy nem dzsungelben, hanem erdőben laknak a hírességek, itt mindössze annyi a „csalás”, hogy ezek nem mindig különálló szigetek. Inkább partszakaszok nagyobb szigeteken, melyek közvetlen közelében nem laknak civilek, így nem érintkezhetnek a játékosok a helyiekkel, maximum láthatják, hogy pár kilométerre elmennek a hajóik. Ebből a hét partszakaszból öt-hatot használnak, ha épp három ország forgat, majd az egyesítésnél kicserélik egymás között.
Tovább sétálva következett a Survivorben látott versenyzők helye, ahol csak az éppen a védettségi játékot kihagyó Fanni tartózkodott, de őt nem fotózhattuk. Pető Gábor itt is körbevezetett minket, megmutatta mit mire használnak és felnyitotta az ott található ládákat, hogy lássuk, milyük van a játékosoknak. Ahogy a cikk alatti fényképemen is látszik naptejen és néhány gyógyszeren kívül nem nagyon van más a játékosoknál, mint amit a műsorban is mutatnak. A törzs szálláshelyéről körül nézve és ott sétálgatva elképesztően gyönyörű látvány fogadott bennünket, melyet valamennyire ugyan megmutatnak az itt látható fotók és az RTL realityje, de ott átélve ez semmihez se fogható. A versenyzők szigetén összesen 10 percet tölthettünk csak, ugyanis érkezett vissza a játékosokat szállító hajó, addigra pedig el kellett hagyni a helyszínt. Visszafelé még messziről láthattuk a Holtak Szigetét, mely a hatalmas sziget egy távoli, zord partszakaszán található. A közelben pedig egy helyi halászhajóval evezgettek.
„A szereplőkkel kell egy nagyon szoros együttműködés. A Survivor esetében nem csak egy sima casting zajlik, hanem egy kiképzés is egyben. Az év elején kezdjük és három hónapon át felmérjük, fizikailag, lelkileg és személyiségileg, hogy mennyire alkalmasak, hogy kiismerjük őket. Megtanítjuk nekik, hogy hogy készül a műsort. Előre van egy pontos forgatási terv, hogy mikor hány túlélő van még versenyben, mikor lesznek a játékok, egészen addig, hogy mikor van az utolsó párbaj. A napi történések következtében pedig finom hangoljuk a tervet, bedobunk egy plusz levelet, szervezünk egy kisebb játékot és rögtönözünk. A helyszínen a gyors döntéseket a kreatív főszerkesztők hozzák meg.
A kreatív osztályvezető azt is elmondta, hogy mivel a magyar Survivor egy történetközpontú, napi műsor, ezért sokkal többet mutatják, hogy mi történik a túlélőkkel a szállásukon. A legtöbb külföldi verzióban alig adnak nekik enni, a hazai verzióban viszont 80 gramm rizst és ugyanennyi babot adnak a játékosoknak, hogy legalább minimális energiájuk legyen, és aktívak tudjanak maradni.
A beszámoló következő részében bemutatjuk, hogy zajlanak a törzsi tanácsok és miként vettek fel néhány nagy játékot. Milyen körülmények voltak a Fülöp-szigeteken, amíg ott voltunk és milyen egyéb tapasztalataim voltak. Rubin Kristóffal a helyszínen készült hosszabb interjú a Survivor elmúlt 15 évéről a Kreatív szeptemberi számában található, míg Istenes Bencével való beszélgetésem itt olvasható el. (Fotók: SorozatWiki)
A Gota Village standja
A törzsek tanácsának forgatási helyszíne
Itt adják le a játékosok a szavazatokat
Ilyen busszal közlekednek a helyeik, de most épp teherautónak használják
A különböző országok gyártási stábjai itt dolgoznak
A magyarok asztala
A helyszíni utómunka szoba
A büfé
Az ebédlő
Ezekben a faházakban alszik a stáb
Az egyik vezető stábtag faháza
A hajókikötő – innen indulnak a motorcsónakok a versenyzők és a játékosok szigeteire
A Bayani törzs partszakasza
Az ügyeletes stáb pihenője
Messziről A Holtak Szigete