A Trónok harca az a sorozat, amit a jól látó nézőknek is sokdioptriás szemüvegben kellene nézniük, az HBO ugyanis csúcsra járatja a tévés dráma fogalmát, aki pedig lemarad, az bizony kimarad. A Trónok harcában minden nagyobb, mint eddig: a sárkányok, a rémfarkasok és persze a tét is!

Korábban nagy erőkkel harangozta be az HBO, hogy több szereplővel, új helyszínekkel (Marokkó) tér vissza a kváziközépkori sorozat, ami úgy tud felnőni A Gyűrűk Ura által hátrahagyott elvárásokhoz, hogy közben Peter Jackson A hobbit révén mostanában is Középföldén kalandozik. És mégis, ha olyan produkciót szeretnénk ajánlani a laikus nézőknek, ami a kardozós-szerelmeskedős műfaj rajongóit leginkább megnyerheti magának, akkor egyértelműen a Trónok harcát mondanánk. A modern tévézés legepikusabb próbálkozása Westeros története, így a készítőknek nehéz feladat felnőni a feladathoz. Hiszen George R. R. Martin zseniális karaktereket, hihetetlen fordulatokat talált ki, amik bizony nehezen leadaptálhatóak. Mint az a klasszikusokra általában igaz szokott lenni.

Adott Westeros, ahol a remény úgy halt ki, mint sok évvel ezelőtt a sárkányok, öt ház (Stark, Baratheon, Lannister, Greyjoy, Targaryen), egy titokzatos Falon túli király, néhány nagyra nőtt farkas és megannyi mocskolódás és szex, ami csak egy kábelcsatornán megengedett. Az HBO-n pedig simán belefér, hiszen látjuk ezt hétről-hétre a Csajokban, a Boardwalk Empire – Gengszterkorzóban, a magyar csatorna által vetített Kaliforgiában pedig pláne. Csodák márpedig nincsenek, hallani ezt mindenfelé, és bizonyos tekintetben igaz a Trónok harcára is. Hiszen a tavalyi évadkezdés kaotikus bevezetése ellenére is összezavaróan zseniális volt, annak ellenére azonban, hogy a harmadik szezonkezdés elsőre egy átlagos Trónok harca résznek tűnik, mégis nagyszerű képet láttat a jövőre nézve, így letisztult kezdést produkálva a produkció következő szezonjának.
Hogy nyolc évados lesz-e a sorozat? Simán azt mondanánk, hogy benne van a pakliban, a Spartacus fájdalmas kaszáját elnézve viszont azt mondhatjuk, hogy semmi nem biztos. A negyedik évad forgatókönyvei már készen vannak és a lassú, de tudatos építkezés, amit a premier előtti vetítésen láthattunk arra utal, hogy nem akarják David Benioffék összecsapni a dolgot. Így idén is a párbeszédeken, a szúrka-piszkán, na meg a gigantikus méreteket öltött sárkányokon lesz a hangsúly. Daenerys pedig dögösebb, mint valaha!

hirdetés

Egy biztos. A Trónok harca a modern televíziózás csúcsa. Aki ezt nem hajlandó elismerni, az kapcsolja ki a tévéjét és dobja el a távirányítóját olyan messzire, amennyire csak bírja és soha többé ne kapcsolja be. Mert nem érti azt, amit lát. A lassú építkezés csúcsa a sorozat, amit meg kell becsülni, hiszen jó eséllyel ebben a történetben nem láthatunk majd soha több ezres seregeket összecsapni, vannak viszont olyan gigantikus jelenetek, amik bőven kárpótolják az embert. Vagyis, lesznek. Láttuk, tanúsíthatjuk! Kárpótolnak minket azért, hogy nem égetnek fel Daenery sárkányai városokat, és nem küld tűzbombát Melisandre három falura egyszerre, és ráadásul úgy teszik ezt a készítők, hogy a párbeszédek és az intrikák maradtak a széria középpontjában. Amellett, hogy a Starkok a legbátrabb és legnemesebb ház képviselői, ebben az etapban előreláthatólag nagyon ki fog jönni a Lannisterek ereje. Az az elegáns kiidegelés, amit egymással csinálnak, egyszerűen megismételhetetlen.
A Tyriont alakító Peter Dinklage a kicsi a bors, de erős sztereotípiát tökéletesen életre keltve parádézik az új évad első 50 percében, Joffrey újdonsült ara-jelöltje, Margaery megmutatja emberi oldalát (a másodlagos nemi jellegei mellett), bemutatkozik egy rég várt Falon túli alak, ráadásul az előzeteseknek megfelelően megnövekszik a természetfeletti lények jelenléte is a sorozatban. Ami aggodalomra ad okot, hiszen a Trónok harcát eddig úgy emlegettük, mint egy középkori környezetbe helyezett szappanoperát, ami letisztultsága és magas minősége ellenére mégiscsak egy belviszályokra épülő történet.
A harmadik évad első részében még több CGI-t láthattunk, egy olyan, a mesékben gyakran emlegetett alakkal a Havas Jon-szálon, akiről nem gondoltuk volna, hogy feltűnik Westerosban. A poént nem lelőve érdemes lesz visszatérniük ide azoknak, akik szintén megütköznek a húzáson, ugyanis a messzi Északon egy olyan faj mutatkozott be, ami életidegennek számít a sorozat univerzumában. A sárkányokkal, a nagyra nőtt rémfarkasokkal még csak megbarátkozunk, de az HBO produkciója ebben az epizódban olyat húz, amire nem nagyon számítottunk. Hogy tündék, orkok, vagy trollok a már említett szörnyek? Április elsején kiderül és tényleg nem viccelünk, olyan húzás ez a műsortól, ami akarva-akaratlanul is közelebb hozza George R. R. Martin világát Tolkienéhoz. Ha pedig így haladunk, akkor megkapjuk A Gyűrűk Ura naturalista verzióját.

Örülünk ennek? Talán. Van, aki nem fog, bár minden valószínűség szerint a könyveket ismerők számítanak erre a momentumra. Mindenesetre az évad premierje nem más, mint egy ujjgyakorlat. Egy olyan, ami nagyon is jól sikerült! (Modern tévézés, ugye. Sárkányok, ugye.) A már ismert receptet bolondították meg a készítők pár váratlan ötlettel és fordulattal, ami miatt azonban alulmarad a kezdés a tavalyihoz képest, az a kiszámíthatóság. Persze nem várhatjuk el, hogy mind a 13 új szereplőt a nyakunkba borítsák az írók, így viszont a premier néhány folytatólagos történetszáltól eltekintve nem más, mint egy töltelékepizód. Amivel nem biztos, hogy szerencsés kezdeni, hiszen egy-egy kezdés lényege az, hogy úgy leültessék a rajongókat a képernyők elé, hogy azok 10 részig fel se akarjanak állni.
Mi sem akartunk persze, ráadásul a nyitányt csupán bemelegítésnek fogtuk fel, azonban valamilyen szinten rutinból próbálták megoldani a készítők a feladatot. Jó hír azonban, hogy az egyes történetszálak továbbra is biztatóak, elkülönültek és hatalmas verbális összecsapásokra számítunk még az évad fennmaradó részében, viszont per pillanat nem tehetünk mást, mint hogy erősen reménykedünk abban, hogy nem süllyednek bele az önismétlés mocsarába a széria atyjai, hiszen idén is ír George R. R. Martin egy epizódot.

A dialógusok mellett a látvány idén is dominálni fog a műsorban, ahogy az erős női karakterek is előreláthatóan, akik bizony nem hagyják magukat, így talán ennél a tévésorozatnál lehet legerősebb az olyan irányú illúziónk, miszerint eredetileg is moziba szánták a szériát, és nem csak azért láthattuk nagy vásznon a produkciót, mert egy premier előtti vetítésen ültünk. A rendezvényen egyébként volt minden, cosplayes lányok, a nyereményjátékon súlyosan beégő sorozatrajongók, így csak ajánlani tudjuk, hogyha kell, akkor érdemes többször is átismételni egy-egy részt, mert nem olyan túl bonyolult, hogy a Starkok címerében bizony farkas van és nem birka.

Értékelés:
Már csak a Lannisterek miatt is érdemes nézni a sorozatot, akiknek ügyesen asszisztál az Északon tobzódó Havas Jon, a mindig magabiztosabb és egyre erősebb Daenerys Targaryen is. Úgy tűnik, hogy a harmadik szezonban egyszerűbb képlet alapján írják majd fel a készítők az egyes részek alapjául szolgáló egyenleteket, így nagyon reménykedünk abban, hogy kevesebben fognak lemaradni útközben. Mert a Starkok nemesek, a Lannisterek mocskolódnak, a Greyjoyok saját vermükbe esnek, míg az egyre feszültebb westerosi birodalomban még mindig egy a kérdés: kié lesz a Vastrón? Mindez pedig rendjén is van, hiszen a Lost után fájó lenne ismét egy tévés gigász elvesztésén szomorkodni. A látottak és a nemzetközi siker alapján azonban erre nem mostanában fog sor kerülni, erős 8/10-et kap a harmadik évad első része. (Fotók: HBO Sajtószoba)

(A Trónok harca 3. évada a világpremierrel egyidőben, április első napján érkezik a magyar HBO-ra. Az első epizódot április elsején 22:00 órakor láthatjátok! Addig is kövessétek a sorozat hivatalos facebook oldalát, ahol további érdekességek várnak titeket, itt a SorozatWikin pedig folytatódik a Trónok harca hétvége.)

hirdetés

Három díjat kapott a Mellékhatás, újrázott a Séfek séfe, Kiss Ramóna és Tilla a Televíziós Újságírók Díján

Kovács Kokó István életét bemutató sorozatot készít az RTL

Magyarországon még nem vetített NCIS sorozat érkezik a TV2 Csoport egyik csatornájára

Az RTL hamarosan főműsoridőben megismétli Az Árulókat

Ez a 16 vadonatúj produkció kerül be a Disney+ kínálatába áprilisban

Friss hír érkezett az Ázsia Expressz vadonatúj évadával kapcsolatban