Aki azt hitte, hogy a Chuck befejezése után az NBC-nek nem marad egyetlen sikeres és színvonalas sorozata se, az tévedett. Nick Burkhardt és kis csapata fejszével robbantotta be magát a különféle szörnyek és a köz tudatába. Idehaza az TV2-n az első szezon vetítése megakadt, pedig a második új szintre emelte a 22 rész alatt látottakat!

Még 2011-ben mutatkozott be az országos csatornán a produkció, és már a piloton, valamint a Piroska és a Farkas sztori újszerű feldolgozásán látni lehetett, hogy végre megérkezett egy trónkövetelő, ami megújíthatja a tévés thrillert, mint műfajt és az Odaát igazi kihívója lehet. Főhősünk, Nick ugyanis nem egyszerű nyomozóként indult a köztünk élő kreatúrák levadászására, ő maga is csodabogárként mutatkozott be a nézőknek. Grimmként. De mi is az? Mindenki ismeri a testvérpár meséit, a legtöbb ma már felnőttként a világban mozgó ember azokon nőtt fel, és a manapság divatban lévő, modern környezetbe való átültetéssel bizony remek alapanyagot nyújtanak egy potenciálisan sok évadra kitalált sorozatnak. A sztori szerint Grimm az, aki felismeri, meglátja és kivakarja a piszkot a gonosztevő szörnyek körme alól, főleg ha az vérrel keveredik. Az első évad ezt a vonalat követi, mialatt a mitológia egyre inkább kiteljesedik, végül pedig egy potenciális háború képe rajzolódik ki előttünk. Szörnyek, Grimmek, és emberek közt. Még, ha utóbbiak mit sem sejtenek erről.

A második évad a klasszikus mese, a Csipkerózsika feldolgozásával itt veszi fel a fonalat, Nick és Monroe – Silas Weir Mitchell, akit A szökésből Zakkantként ismerhettünk – pedig mindennél komolyabb fenyegetéssel, még jobban kidolgozott lényekkel veszi fel a harcot, mialatt Nick társának, Hanknek is egyre inkább összeáll a kép. Ez a három rész az eddigieknél sokkal nagyobb koherenciát mutatva, szinte egy sztorit és az évadzáróban látottak következményeit mutatja be, de ez az újonnan bevezetett főszál nagyon is jót tesz a szériának, ahogy az új és sokkal komolyabb hangvétellel megáldott főcím is, ami az Amerikában augusztus közepén visszatérő szériát majdnem, hogy az Egyszer volt, hol nem volt méltó kihívójává emeli.
Úgy tűnik ugyanis, hogy ezt a két produkciót emlegetve van még potenciál az országos csatornák sorozataiban is, a sokkal komolyabb – de az előző viccességét megtartó – második szezon képes kiemelni és elmélyíteni azokat az ötleteket és húzásokat, amik már 2011-ben jó sorozattá tették a Grimmet. Ezek közé sorolhatjuk Nick jellemfejlődését, aki a széria elején inkább volt zsaru, mintsem szörnyvadász. Mostanra azonban ez jócskán megváltozott. Ahogy a Grimmekre vadászó Kaszások szája egyre komolyabban görbült a folytatásban, úgy váltak egyre érdekfeszítőbbé a megoldandó ügyek. Ami ugye, egy klasszikus nyomozós sorozatnál nem elhanyagolható tény.

hirdetés

A Grimm azonban nem az a megszokott nyomozós széria, annak ellenére sem, hogy az Odaát óta már majdnem megszokott dolog látni, ahogy kedvenceink mészárolják a gonoszokat. Monroe-ék persze idáig még nem jutottak el, tekintve, hogy az NBC sorozatának főhősei közt is szép számmal fordulnak elő agyarasok, mégis a sztori egyre inkább kezd horrorba fordulni. Elegendő erre a szörnyre gondolni. A második évad első három része, mint ahogy említettük is, összefüggőbb az eddigieknél, ami üdvözlendő tény, mivel ezt a sztorit ezúttal nem lehet vállrándítással elintézni. Csipkerózsika nagyon is közel áll Nickhez, akinek az egész élete összeomlóban van.
Procedurális léte ellenére jól bemutatja ugyanis a produkció, ahogy a főhősök közelebb és közelebb kerülnek egymáshoz, Monroe és patikus barátnője is visszatérő vendégszereplőnek indult, azonban jó volt látni, ahogy mindketten belejöttek a játékba és bizony a készítők meg is tartották őket. Az efféle sorozatokban egyébként is szükség van a karizmatikus, de gyorsan letűnő arcokra, tekintve az “egy hét, egy szörny” formulát, ami az elmúlt részekben kissé halványult, azonban mégis ez adja még a produkció gerincét.
Hogy ne csak a pozitívumokról beszéljünk, meg kell említenünk, miért gyengébb sorozat ez az Odaátnál vagy az Egyszer volt, hol nem voltnál. A mitológia miatt, ami egyre erősebben jelen van a történetben, mégis fájdalmasan kidolgozatlan. Ez az első évad során zavaróan észrevehető volt, hisz olyan kérdésekre nem kaptunk választ, minthogy mit lát egy szörny, amikor ránéz egy Grimmre? Honnan tudja, hogy az ő bundáját akkor most jó eséllyel bizony szögre fogják tűzni, esetleg eladják kabátnak? Addig a bizonyos Hitleres részig alig tudta a középszerűség fölött tartani magát a műsor, hisz a néző annyit tudott, mint Nick. Vannak a Grimmek, akik látják a szörnyeket és vice versa, a többi meg majd lesz, ahogy lesz. Szintén hiányolható húzás a kisbaltával és egyéb szúró-vágóeszközökkel való csata, de ez még meg is bocsátható a készítőknek.
Vannak hibái tehát a sorozatnak, ami miatt azonban mégis érdemes nézni, az a színészi játék. A főhős minden egyes arcrándulása észrevehető, teljesen “átjön”, még a képernyőn keresztül is, ha éppen ledöbben Nick, ha éppen felhúzza egy Blutbad, vagy amikor szerelme ködös tekintettel közli vele, ő ugyan nem emlékszik rá, menjen is, amerre lát. Monroe igazi partnere ebben, a Kaliforgia Charlie-ja óta nem láttunk ennyire megkedvelhető mellékszereplőt, a folyamatosan jelenlévő, fenyegető gonosz oldal pedig csak rátesz egy lapáttal a katarzisra.
Ha pedig már katarzist emlegetünk, akkor Hank másik világra való ráeszmélése mellett sem mehetünk el szó nélkül, az első évad alatt folyamatosan háttérbe szoruló nyomozó, aki Nick igazi társa lenne, éppúgy kezdett eltűnni, mint Juliette emlékeiből a pisztollyal hadakozó Grimm. A második évad harmadik része azonban egy dühvel, és tini-áldozattal rázta fel a zsaru karakterét, aki így a továbbiakban legalább annyira társa lehet hősünknek, mint az a bizonyos lakókocsi, ahol félelmetes rajzok, szögekkel kivert husángok és színes, fortyogó mérgek emlékeztetik Burkhardtot a szomorú valóságra. Odakint háború készül, némely alakok pedig inkább engednek a sötét oldalnak, mintsem elbukjanak. Érdekes lesz látni, vajon a Grimm mennyire lesz képes az elkövetkezendő 19 részben felnőni a feladathoz.

Értékelés:
Kissé talán merész döntés volt az NBC-től, hogy egy főszezonos sorozatot már most útjára indított, azonban a versenytársak hiánya új nézőket hozhat a Grimmnek, esetleg olyanok is bekapcsolódhatnak, akik lemaradtak vagy kimaradtak a két világ harcából. 7/10-es pontszámot érdemel a második évad első három epizódja, ami eddig jól kevergeti az első évadban megismert lapokat, a hetente érkező vendégszereplők és az állandó karakterek pedig erős mixet nyújtanak egy olyan természetfeletti nyomozós sorozathoz, ami talán színvonalban sosem fogja felülmúlni az Odaátbeli Winchester-testvéreket, de megszorongatni képes lesz. Ennyi biztos.

hirdetés

Hétfőtől átalakulnak a TV2 hétköznap estéi

A Star Wars és a Westworld színésznője is csatlakozhatott a Wednesday 2. évadához

Megkapta első előzetesét a TV2-re érkező új drámasorozat, a S.E.R.E.G

Új előzetest kapott a SkyShowtime egyik, igaz események alapján készült minisorozata

4 TV2-s műsor folytatását jelentette be Fischer Gábor

Újabb streaming szolgáltató emelheti meg az előfizetés árát