Ma este indul az m1-en idahaza az elmúlt szezon egyik legerősebb újonc drámája, amiről érdemes beszélni, hiszen tévés trendet hozott létre. Hófehérke, Piroska és a Farkas, Pinocchio mind olyan alakok, akiket gyerekkorunkból ismerünk. Ők és sokan mások jönnek a külföldön az ABC által vetített 22 részes sorozat első évadában, az viszont korántsem biztos, hogy nyernek is.

A mesék világa ugyanis bajban van. Épp úgy, ahogy a Végtelen történet című klasszikus filmben, itt is baj van az emberek hitével, a különbség csak annyi, hogy míg abban a sztoriban Bastian mindent megtett a kitalált világ megmentéséért, itt a sokszor felelőtlen Emma Swan nem tud az lenni, akivé válnia kellene. A hős, aki megmenti a hősöket. A gonosz királynő azonban köszöni szépen, jól van. És el akarja foglalni mindkét világot. Igen, mindkettőt. Ugyanis a mesehősök köztünk járnak, csak éppen fel kellene őket rázni az éberkómából. A fő ösvény ez lesz, amin Jancsit és Juliskát követve végig fogunk haladni az évad során, de hogy a Mézeskalács ház áll-e még, az korántsem biztos.

A sötét oldal ugyanis ebben a történetben mindennél erősebb. Nem csak a királynő – akinek a motivációját egyébként teljesen megérthetjük majd az évad történései alatt -, de Zörgőfürge is zseniálisan tesz keresztbe Emmáéknak, néha azt se tudjuk, kinek drukkoljunk. Utóbbi karakter egyébként hihetetlenül jól megvalósított, a Csillagkapu: Univerzumból ismert Robert Carlyle bámulatosan játszik.
A jók közt a már említett, a Doktor House-ban és az Így jártam anyátokkal című szitkomban is megforduló Emma (Jennifer Morrison) szorgoskodik, akinek a kezét a mindig lelkes Henry fogja, hátuk mögött pedig maga Hófehérke szorít és próbálja kidrukkolni a győzelmet. Érdekes módon a gyerekszínész, azaz Henry el tudja kerülni azt a gagyogást, amit például A bárkában levágott már annyiszor a kapitány kislánya, a castingért piros pont jár az ABC-nek.

hirdetés

A csavar az egész sorozatban, mint már említettük az, hogy megismerhetjük a mesekaraktereket – új, soha nem látott megközelítésben -, összekapcsolódnak és egy közös célért küzdenek. Több-kevesebb sikerrel. A gonosz eszén ugyanis nagyon nehéz túljárni, ezért is érdekes, hogy az amerikai közönség miért volt annyira oda a produkcióért, hiszen Hollywoodban happy end nélkül nincs showbiznisz! A stáb egyébként, ahogy egyre jobban elmélyülünk Sztorifalva és a Mesevilág történelmében, karaktereiben, úgy bővül: a való világban felszolgálónőként dolgozó Piroska (második képünkön) vagy éppen az identitását vesztett Herceg is remek alakok, nagyot lendítenek a néha lelassuló ütemen, ami a szériát jellemzi helyenként.
A Totál szívás (Breaking Bad) rajongóinak örömhír, hogy olyan vendégszínészek tűnnek fel a sorozatban, mint Giancarlo Esposito. Az Egyszer volt, hol nem volt a Lostnak is emléket állít, a rajongók számos olyan elrejtett elemet, kikacsintást vettek észre a részek alatt, amik JJ Abrams és Damon Lindelof műsorára hajaznak, ezek egyike például a több részben is visszatérő Emilie de Ravin!
Azért is nagyon fontos, hogy adásba került és befutott ez a produkció, ugyanis az elmúlt időszakban a kábeles szériák állnak nyerésre, például a Trónok harcát, a Kaliforgiát, vagy éppen a Spartacust szinte lehetetlen minőségben, izgalomban megközelíteni, főleg egy kétszer annyi ideig futó produkciónak. Hosszú idő alatt az Egyszer volt, hol nem volt az első olyan országos széria, ami nevetve veszi fel a kesztyűt az olyan bejáratott címekkel szemben, mint mondjuk a Kemény motorosok.
A főcím remek, a hangulat a pilotban csúcsosodik ki, és kell néhány rész, mire megtalálja a maga stílusát a széria, ennek ellenére sokkal komolyabb, jobban átgondolt univerzumot épít fel az ABC sorozata, mint az NBC-n futó Grimm, aminek a legnagyobb hiánya a szörnyek sokszínűsége. Ez is egy olyan fogalom, ami jellemzi az Egyszer volt, hol nem voltot, hihetetlen, ahogy a hét morgós törpe a tündérek kezét fogja nekiveselkedik a sötétség hordáinak. Frenetikus és felszabadító percekben lehet része mindenkinek, aki az m1-re kapcsol ma este, a varázslat ugyanis odakint van, csak fel kell húznunk azokat a redőnyöket és felismerni, hisz akár az üvegcipőjét vesztett Csipkerózsika is szembejöhet az utcán, és bizony néha a leghitetlenebbek adhatják vissza a hitet vesztettek bizalmát abban, hogy valahol az erdőkön túl ott van a mesék világa. Ahol nem cigiznek a tizenkétévesek, hanem az apjukkal vágják a fát és tátott szájjal figyelik az esti fényeket. Ahogy a jó nekifeszül a gonosznak. De győz is? Ezt mindenki nézze meg magának.
Attól pedig nem kell tartani, hogy a készítők sokáig patthelyzetben hagynák a sztorit, a második évadhoz már csatlakozott többek közt Mulan is, aki a keleti mesék rajongóinak lehet ismerős, úgy tűnik tehát, hogy az írók nem szűkítik, inkább még inkább kibővítik az Egyszer volt, hol nem volt univerzumát. Ki tudja, egyszer talán valamelyik magyar író által kitalált karakter is csatlakozhat a stábhoz, a népmeséink elég bő kínálata semmiképp nem áll a dolog útjába.

Értékelés:
Az országos sorozatok közül az Egyszer volt, hol nem volt nyújtotta magasan a legnagyobb élvezeti faktort, az évad egészére könnyedén mehet egy 8/10-es értékelés, a Trónok harcához hasonlóan ez egyike azoknak a tévéműsoroknak, amik képesek bármikor kiragadni az embert a szürke hétköznapokból. Az m1-en tehát 20:15-től kezdődik a kaland, aki ajánlókat nézne vagy esetleg a szinkronhangokra kíváncsi, errefelé nézelődjön.

hirdetés

A héten véget ér az RTL jelenlegi legnézettebb műsora

Mesterséges intelligencia alkotta az MTVA új műsorvezetőjét

Leleplezték az idei X-Faktor harmadik férfi mentorát

Balázs, Bence, Majka és Joci vezetik majd az RTL 15 év után visszatérő showműsorát

Berendelték az egyik Star Trek sorozat következő évadát

Ezek a vadonatúj filmek érkeznek áprilisban a Netflixre