Alcatraz. A San Francisco-öbölben magányosan, a fodrozódó habok fölé tornyosuló – sokáig maximális biztonságú börtönként funkcionáló építmény olyan bűnözőknek szabott gátat, mint Al Capone vagy George R. Kelly. Egyes feltételezések szerint anno az indiánok is ide száműzték törvényeiket megszegő társaikat, így példát és tradíciót szolgáltatva a később az Ígéret Földjére érkező telepeseknek.
Az aranyláz idején a megnövekedett vízi forgalomnak köszönhetően 1853-ban átadták az Alcatrazi Világítótornyot, ami a Csendes-óceáni partvidék legrégibb ilyen jellegű építménye lett. A területi csatározások aztán végleg alapot teremtettek a börtön későbbi létrejöttének, egy erőd segítségével igyekeztek az Új Világ lakosai meghúzni önkényes határaikat. Mozsárágyúkat, citadellát, kaszárnyákat építettek, a bejutást pedig várárokkal és leereszthető híddal nehezítették meg. Amikor azonban déli szimpatizánsokat és hadifoglyokat kezdtek tartani az erődben az amerikai polgárháború idején, rájöttek valamire. Innen irtózatosan nehéz megszökni. 1861-től tehát ténylegesen, katonai börtönként kezdett funkcionálni az épületegyüttes.
A börtön üzemeltetőinek az elkövetkezendő években szembe kellett nézniük az őket riogató járványokkal, gyújtogatásokkal, illetve a zsúfolt kóterekkel is. Annak ellenére, hogy az 1920-as évekre már baseball pálya épült a szigeten és a rabok oktatása is javában folyt, megkezdődtek az első szökések. Így jöttek a vízbe fulladások, majd amikor már szövetségi börtönként üzemelt az Alcatraz, a jó körülmények ellenére is rákerült a bélyeg a tehén farára. Így lett az építmény az USA Ördögszigete.

A XX. század elején olyan arcokat láthatott vendégül az intézmény, mint a legendás Al Capone; az Alcatraz madarásza, Robert Stroud; és George „Machine Gun” Kelly, akik a szökések mellett jó táptalajt adtak a legenda kiterjedésének.
A börtön működése alatt (és 1963-as bezárásáig) 14 szökési kísérlet történt, amelyben 36-an vettek részt, javuk azonban a tengernek köszönhetően pórul járt. A rabsziget maximális befogadóképessége 302 emberig terjedt, ami azért is fontos szám, mert épp ennyi ember tűnik el a Lost alkotójának legújabb produkciójában, ami a FOX berkein belül indult útnak, mégpedig duplarésszel. Az ABC legendás sorozatának Hurley-je (Jorge Garcia) és a Tudorok minden lében kanál papja, Wolsey (Sam Neill) színesíti majd a produkciót, ami végre elkezdhet egy tradíciót. A börtönsziget ugyanis nem kapott egyelőre akkora hype-ot sem a tévében, sem pedig a mozik vásznain, mint amekkorát megérdemelne.
A Szikla (Sean Conneryvel), az X-Men: Az ellenállás vége, és az Éli könyve is fontos referenciát nyújthat a legenda megismeréséhez, azonban az Alcatraz, mint misztikus sorozat és a 4400-ra hajazó „hová tűnt mindenki?” motívum talán még többeket fog arra sarkallni, hogy elzarándokoljon az elátkozottnak tartott szigetre. Még ha csak virtuálisan is.

De valóban az lenne?
A történészek és a rögzített adatok szerint soha senkinek nem sikerült lelépnie a börtönből, a Discovery egyik legjobb műsora, a MythBusters azonban egy korábbi epizódjában megcáfolta a tényt. Szó sincs átokról, egy esőkabátokból összetákolt csónak is megteszi. Kétségtelen, hogy Abramsék jóval komolyabb csavarokkal magyarázzák majd legújabb sztorijukat, azonban kedvcsinálóként érdemes lehet megnézni Jamie Hyneman és Adam Savage tényfeltáró szösszenetét, ami után az elvetemültebb olvasóknak mást sem kell tennie, mint várni az Alcatraz hazai premierjét. A közeljövőben. Ha a kertévék is úgy akarják.

hirdetés

hirdetés

Az HBO Maxnál drágább csomagokkal indul májusban a Max

Májusban új török sorozat indul a TV2 Csoport egyik csatornáján

Kiderült, hogy hány évados lesz a The Witcher

8 millió forintos bírságot kapott az RTL a Kanapéhuszárok és a Sztárbox kapcsán

Újabb műsorváltozás: Minden hétköznap visszatér A mi kis falunk az RTL-re

Júliusban megszűnhet az egyik magyar csatorna