Azok az adások, amiket más tehetségkutatóknál válogatónak neveznek, a Rising Starba nem is kerültek volna képernyőre, viszont a TV2 az utolsó pillanatban meggondolta magát és mégis úgy döntöttek, hogy ezeket is leadják. Így a műsor valódi válogatói az első két adás után, az elmúlt hetekben műsoron lévő élő adások voltak. Ezekben már a közönség mobil applikációkon keresztül a zsűrivel együtt szavazza, vagy nem szavazza tovább az adott énekest. November 23-án, vasárnap este a TV2 meghívására a stúdióból nézhettük végig a Rising Star 3. élő válogatóját. De vajon mennyiben más a helyszínről végignézni a nagyszabású tehetségkutató műsort és hogyan látjuk a formátumot más hasonló produkcióhoz képest?
Sok műsornál már órákkal előbb odahívják a közönségeget, hogy legyen idő az előre felvett részeket rögzíteni. Itt azonban ilyen nem nagyon volt, így elég volt csupán 1 órával a kezdés előtt megérkezni és utána is csak rendezkedés volt a stúdióban. Azon már nem is csodálkoztunk, hogy a Bumm!, az X-Faktor, A Dal és a Sztárban Sztár után itt is ugyanaz a hangulatfelelős dolgozott. Ez természetesen nem véletlen, az elmúlt években tapasztaltak alapján mi is a legjobb szakembernek tartjuk ezen a területen. Nem sokkal érkezésünk után elkezdtek készülni a Tények élő bejelentkezésére, ezért kihangosították Andor Éva és Pachmann Péter mikroportját. Így 15-20 percen keresztül a TV2 hírműsorának készítésébe is belehallgathatnunk. A két hír bejátszás között gyakorolgatták a következő felkonfot, de olyan is előfordult, hogy ezt másodpercekkel a bemondás előtt még átírták, vagy cserélgették egymás között, hogy épp ki olvassa be.
Az adás alatt rájöttünk, hogy ezeket a válogatókat valójában sokkal jobb otthonról figyelni, ugyanis még a továbbjutó énekesek is a produkciójuk 90%-ában a fal mögött vannak. Monitorok hiányában – amiken az élő képet láttuk volna – csak egy kameraszögből, a nem túl jó minőségű félkör alakú fal kivetítőjén lehetett követni a fal mögötti eseményeket. Egész más élmény volt azt a továbbjutó néhány versenyzőt a fal felemelkedése után élőben látni, még akkor is ha ez csak a dal utolsó 5-20 másodpercében történt meg. A versenyzők egyébként meglepően gyengék voltak, az este folyamán talán 1-2-ről mondtuk azt, hogy valamennyire jó hangja van. Azonban ezt tudjuk be annak, hogy ezek még tényleg válogató műsorok, így a most következő párbajok után kialakult mezőnyt kell majd valójában megítélni.
A legérdekesebb újdongása a Rising Starnak, a szavazó rendszer. Az egyedi mobilapplikáción keresztül az egyszerű néző is beleszólhat a műsor menetébe, így úgy érezheti, hogy rajta is múlik egy-egy énekes sorsa. Ha viszont ennek a mélyére nézünk, akkor rögtön kiderül, hogy csak kis részben van így. Egy-egy zsűritagon 7-7% múlik, így összesen a voksok 28%-át ők adják, ami nagyon jelentős egy 70%-os továbbjutási küszöbön. Ez az elmúlt adásokban is jól látszott, csak pár esetben történt olyan, hogy a zsűritagok többsége igennel szavazott, mégse emelkedett volna fel a fal, vagy fordítva. Ennek ellenére mégis jobb megoldásnak tarjuk, mint ami más tehetségkutatókban van, ugyanis az ítészek itt is a bulvárban való eladhatóság alapján voksolnak, de itt legalább nem ér annyit szavazatuk. A bulvár ennek ellenére sajnos nagyon előjött. Minden harmadik énekes kisfilmjében valamilyen családi tragédiát mutattak be, melyek nagyrészt azt sugallták, hogy ne hangjuk alapján juttassák őket tovább, hanem sajnálat és az együttérzés miatt.
Összességében az adás végén felemás érzésekkel álltunk fel. Jó volt látni a díszleteket, hogy mi történik a szünetek alatt és érdekes volt a helyszínen végigkövetni a műsort, viszont nem éreztük azt, hogy a formátum vagy az énekesek teljesítménye olyan átütő lett volna, hogy izgalmas legyen az ott töltött két és fél óra. A műsort viszont egyelőre nem írjuk le, elképzelhető, hogy a párbajok után a bent maradt jóval kevesebb énekestől már színvonalasabb produkciókat láthatunk, illetve az is, hogy a Rising Star újításai később jobban kijönnek majd. (Fotók: SorozatWiki/Sdg)