2022. márciusában váltotta le az HBO GO-t, az HBO Max, de alig több mint 2 évvel később, az utóbbi streaming szolgálatatást is kivezette a WarnerBros. Discovery és kedd óta az HBO márkanév nélküli “Max” vette át a helyét. Nemrég ismertettük a váltáskor érkező új premiereket és meg is jegyeztük, hogy alig érkezett új szórakoztató sorozat és film a Max-ra. Az IGN részletesen tesztelte az új platformot és ők is arra jutottak, hogy annak ellenére, hogy elődjéhez képest jóval drágább lett az új streaming szolgálató, alig kapunk több szériát és egész estés alkotást, így az HBO Maxról átjövő felhasználók minden bizonnyal csalódottak lehetnek.

hirdetés

“Nem hazugság: a Max 30 000 órányi tartalmat kínál, és ez bizony rengeteg. Csakhogy a bővülés java a Discovery, a TLC és az ID felől érkezett, tehát reality show-kból, true crime-ból, dokusorozatokból és – filmekből áll. Vitathatatlan, hogy ezek is lefednek egy széles érdeklődési kört, hisz jó eséllyel másokat érdekel az, hogy készülnek hétköznapi használati tárgyak, mint azokat, akik kis növésű vagy túlsúlyos emberek mindennapjait akarják nyomon követni” – olvasható az IGN tegnapi elemzésében.

Az oldal megjegyzi, hogy újdonságként érkezett még hogy számos sporteseményt követhetünk majd élőben, de ezek között a világ legnépszerűbb sportközvetítései nincsenek ott, csak a párizsi olimpia, amit viszont kiegészítő csomag nélkül is lehet majd nézni.

“Viszont az, aki az HBO Maxról migrálva várta a csodát – és valljuk be, belőlük van a legtöbb -, azok csalódni fognak. Ugyan az üzemeltető nem is ígérte, hogy így lesz, de a váltás után nem volt légből kapott feltételezés az, hogy a filmes és sorozatos tartalmak bővüljenek, de a felületre alig-alig érkezett új tartalom, és sejtésünk szerint ezek egy jelentős része az HBO Maxra is felkerült volna. Király, hogy már 4K-ban, eredetiben Dolby Atmos hanggal nézhetjük az év eddigi legnagyobb sikerét, a Dűne 2-t, de ez az HBO Maxra is felkerült volna, mint ahogy jó eséllyel az Emma és Eddie című dokudráma is”

olvasható az IGN írásában.

Dűne: Második rész

Az oldal nehezményezi azt is, hogy ugyan érkezett néhány olyan Max Original tartalom, ami eddig nem volt itthon elérhető, de számos ilyen tartalom továbbra sem nézhető a magyarországi Maxon. Ennél fájóbbnak nevezi, hogy a tavaly 100. születésnapját ünneplő Warner tartalomkínálata sem bővült.

“…rendkívül széles katalógussal rendelkező Warner korábbi tartalmaiból most semmi sem került fel, harmadik féltől származó programokról nem is beszélve. Ha úgy vesszük, a filmes és sorozatos tartalomban nem történt változás – legalábbis bővülés tekintetében nem, pedig lenne miből válogatni.”

A cikk ezután hosszasan sorol olyan tartalmakat, amik Warnerhez tartoznak, nagy népszerűségnek örvednek, de nem jelentek meg a hazai Maxon.

Az IGN azt is megvizsgálta, hogy a Maxon, az HBO Maxhoz képest technikai háttérben és a tartalmak minőségében történt-e változás. Az oldal hamar megállapítja, hogy nagy javulás nem történt, de kisebb újítások azért vannak, viszont cserébe korábban elérhető funkciók tűntek el az új platformról:

“Először is a hub kicsit, de megváltozott: egyrészt valamivel gyorsabb lett, továbbá felkerült a kezelőfelület tetejére az “HBO” és a “Sport” fül. Érdekes, hogy a “Discovery” nem kapott saját kiemelt helyet – ezt, illetve a TLC-t és az ID-t lejjebb görgetve egy csempesorból választhatjuk ki sok más egyéb mellett. A szolgáltató szerint ez azért van, mert a Discovery nem kiemelt brand az HBO-val szemben. Az oldal színvilága és itt-ott a typója is megváltozott, de ezt leszámítva nagyjából minden maradt ugyanaz. (Na jó, a korábban magyar nyelvű csempék jelentős része váltott vissza angol nyelvűre – még a magyar tartalmak esetében is.) A tartalmak lejátszását ugyanúgy tudjuk vezérelni, a specifikációkat továbbra is csak menet közben tudjuk kiválasztani, viszont előrelépés, hogy a filmek adatlapján a “részletekre”, a sorozatepizódok esetében pedig a pont-pont-pontra, azon belül pedig “a rész adataira” kattintva kaphatunk elindítás nélkül infót a specifikációkról. Ugyanakkor a felületen megmaradt ugyanaz a navigáció, ami korábban.

Mi több, jelen állás szerint olyan funkciók is hiányoznak, melyek korábban megvoltak: nincsenek például külön ablakban kiemelve a frissen hozzáadott tartalmak, ezeket a különböző kategóriákban szörfözve lehet csak kiszúrni, mert a csempéiken megtalálható az “új” felirat. De ehhez azért elég nagy kutatómunkát kell végezni, hisz például a már említett Mogwai titkait hiába is kerestük a főoldalon vagy bárhol – csak a keresőbe bepötyögve jött elő a széria (közben meglett a főoldalon is, csak jól eldugva!). És ha már kereső: az továbbra is szelektíven működik. Ha címekre keresünk rá, akkor nincs vele különösebb baj, de ha alkotókra, akkor már vannak gondok, mert jelenleg csak színészeket lehet kiszűrni, rendezőket nem. Szintén hiányzik a valamennyi filmet vagy sorozatot kilistázható “A-Z” funkció, ezeket csak a különböző műfajokon belül tehetjük meg, és hát nem mindenki van tisztában a műfaji besorolásokkal. Végül nagyon jól jönne már egy “coming soon” fül, amin nyomon lehetne követni, hogy mikor milyen programmal gazdagszik a kínálat.”

Az oldal elemzése szerint a tartalmak minősége nagy vonalakban változatlan maradt, de vannak azért előrelépések. Az alkotások nagy része az HBO Maxon elérhető felbontást és képarányokat kapta meg, így ahol eddig csonkolt képpel indult el egy film, ott most is ugyanez a helyzet. A képminőség tekintetében viszont elvétve előfordul olyan, hogy a Full HD-t leváltotta a 4K.

“A harmadik féltől származó tartalmak mind-mind csak HD-ben érhetők el: olyanok is, amik rivális platformokról jönnek át, és ott még 4K-sak voltak. Viszont sajnos a Samsung TV-k esetében gyakorta előforduló típushiba, azaz a 4K-s lejátszás pixelesedése továbbra is tetten érhető. Ami jó hír, hogy úgy vettük észre, hogy a korábbi HBO- és Max-sorozatok jelentős része, melyek az HBO Max-ra csak HD-ban érkeztek, immár 4K-ban nézhetők, sőt, sok esetben az előző évadokra is ki lett terjesztve az UHD”

– írja az IGN elemzése. Ezen kívül hozzáteszi, hogy

“hang tekintetében nincs változás, sok tartalomhoz elérhető az 5.1-es keverés, ám néhány film magyar szinkronjánál továbbra is érthetetlen a 2.0, amikor fellelhető ugyanaz a hangsáv Dolby Digital 5.1-ben – lásd például a Daredevil esetét! Az egyes 4K-s tartalmakhoz tartozó Dolby Atmos hangot továbbra is csak angol nyelven érhetjük el, legalábbis sejtésünk szerint, mivel az Atmos hangzást nem sikerült elővarázsolni a tesztünk alapjául szolgáló Philips Android TV-s platformján.”

Ezt követően az árakat elemzik, amelyeket korábban ebben a cikkünkben mi is részletesen bemutattunk. Ezt összefoglalva, az HBO Max eddig egy csomaggal rendelkezett, mely előfizetése 2390 forintba került, amiért cserébe egyszerre 3 eszközről nézhető, 5.1-es Dolby Atmos térhangzással és bizonyos címek 4K felbontású elérésével. Aki ezekről nem szeretne lemaradni, annak most a Prémium csomagra kell előfizetnie, ami 62,7 százalékkal drágább, 3890 forint. Ráadásul az IGN írása szerint a kisebb csomaggal ellentétben itt nem vihető át, a kezdetekben örök életre szóló 33 százalék kedvezmény sem, így ezeknek a felhasználóknak a SorozatWiki számításai szerint már több mint 140 százalékos a drágulás! Azok, akik hajlandóak lemondani az HBO Max számos korábbi funkciójáról, nekik “csupán” 16,7 százalékos az áremelkedés. A 2790 forintba kerülő Standard csomagban viszont a korábbi 3 helyett, egyszerre csak 2 eszközön nézhetik a tartalmakat a felhasználók, 4K helyett csak Full HD felbontást kapnak (kivéve az első hónapokat, amikor itt is jár a 4K), valamint lemondhatnak a Dolby Atmos térhangzásról is. A Prémium csomagban 100 tartalmat tölthetünk le egyidejűleg, a standardban viszont csak 30-at. Ezek mellett van még egy, az alapcsomagokhoz külön megvásárolható Sport kiegészítőcsomag, ami 1200 forintba kerül.

Az IGN a következő gondolatokkal összegzi és zárja elemzését:

“nehezen tudjuk elképzelni azt, hogy a Discovery-, TLC- és ID-csatornák rajongói azokat a casual, egymással még epizódok között se mindig összefüggő tartalmakat, amiknél a tévén történő szörfözés közben szoktak leragadni, mostantól streamingplatformon akarják darálni, de idővel kiderül. Aki viszont az HBO Maxról jön át a Maxra, az jogosan érezheti csalódottnak magát: a platform ugyan fürgébb lett, de filmes és sorozatos tartalom tekintetében szinte semmit, technikai háttér és minőség terén pedig nagyon keveset változott. Ha pedig korábban afelett örvendeztél, hogy milyen olcsón jutottál hozzá bizonyos tartalmakhoz 4K-ban, akkor számodra a Prémium csomag ára igen húzós lesz.”

hirdetés

Ezek a Max legnagyobb januári filmes újdonságai

Előre be nem jelentett, komolyabb műsorváltozás volt hétfő este a TV2-n

Ő lett A Konyhafőnök 11. évadának győztese

Több tízmillió forint gyűlt össze a TV2 adománygyűjtő akciója során a rászorulók részére

Január elején vadonatúj amerikai misztikus sorozat indul a TV2-n

Kiderült, hogy mikor indul a Kincsvadászok 2. évada a TV2-n