Tavaly ősszel indult az HBO legújabb nagyszabású sorozata. Az Aranyélet túlszárnyalta a csatorna eddigi sorozatait és bátran kijelenthetjük, hogy az elmúlt évek legjobb magyar szériája lett. A nagy sikerre való tekintettel az HBO november 6-tól bemutatja a sorozat 2. évadát is, mely szintén 8 részes lesz. A nyár folyamán a csatorna meghívására részt vettem több jelenet forgatásán is. Ottlétemkor láthattam az új szezon legérdekesebb újdonságát, beszélgettem Krigler Gábor kreatív producerrel és Mátyássy Áron rendezővel is, valamint többek között megtudtam azt is, hogy miként zavart be a vasárnapi zárva tartás feloldása a forgatásokba.
Délelőtt 11 óra körül érkeztem meg a Havanna-lakótelepre, ahol egy katolikus plébánia volt a forgatások helyszíne. A templomban és körülötte hatalmas stáb dolgozott, már ebből is látszott, hogy milyen komoly produkcióról van szó. A második évad nagy újítása, hogy az eddigi idősík mellett, megjelenik a múlt is és rövid jelenetek erejéig betekintést nyerhetünk a főszereplőink fiatal korába. Az HBO a rendszerváltás utáni zavarós időkbe kalauzolja a nézőket, ahol eldőlt, hogy kiből lesz milliárdos oligarcha és kiből marad kisstílű csaló. Ezek a visszatekintések pedig egy újabb pluszt adnak a sorozathoz, ugyanis nem nagyon emlékszem, hogy volt ilyen korábban magyar sorozatban.
„Amikor belemegyünk egy 80 napos forgatásba, akkor előre tudjuk, hogy mindig lesznek nehézségek. Többször is nagy problémát okozott az időjárás, de erre fel voltunk készülve. Az egyik alkalommal az egyik kulcsjelenetünket kétszer is elmosta az eső. Másodszorra végül felvettük esőben, majd ilyenkor később döntünk arról, hogy megfelelő lesz-e, vagy felvesszük újra. Az eső többször is bezavart, ezért sokszor a kapcsolódások miatt lajtos kocsit kellett vinnünk a forgatásra. Egy vizes jelenet nem követhet ugyanis egy olyan, ahol az eső nyomai sem látszanak. Emellett egyszer előfordult, hogy az egyik vezető színész beteg lett és két napig nélkülöznünk kellett. Itt el kellett halasztanunk egy fontos jelenet rögzítését, de később ezt is meg tudtuk oldani. Voltak kisebb balesetek is – valakinek fejére esett a díszlet -, de az ilyen elkerülhetetlen egy ilyen nagy produkció forgatása során” – mesélte Krigler Gábor.
„A vizuális koncepciónál azt beszéltük meg a második évad forgatása előtt, hogy még több kameramozgás legyen, ezáltal még dinamikusabb stílust tudjunk megmutatni. Ez nyilván megnehezíti a gyártást és a költségvetést is megemeli, de szerencsére meg tudtuk oldani. A visszatekintések vizuális világa pedig markánsan elüt az eddigiektől. A történetmesélés tempóját is meg kell említenem. Ha elér valaki egy évadzáró részhez, akkor dönthet úgy, hogy visszaugrik egyet és az új etapnál megint lassabban kezd, vagy folytatja azt a tempót, ahol korábban abbamaradt. Mi utóbbit választottuk, ami abban fog feltűnni a nézőknek, hogy nagyon sűrű az első két epizód” – mondta a kreatív producer.
Ezen kívül azt is megtudtam tőle, hogy a jelen-múlt aránya az évad során nagyjából 90-10% lesz. Az eredeti verzióban a visszaugrások mértéke jóval nagyobb volt, de úgy az egyes epizódok jelentősen meghaladták volna a 60 percet. Ezt nem tartották jónak, így a múlt végül rövidebb lett. Minden tervezett történetet elmesélnek benne, de gyorsabban és intenzívebben. A múltban bemutatják, hogy mi történt a főszereplőkkel, de Krigler szerint továbbra is a jelen a lényeg, illetve az, hogy miként rezonál a 90-es évek a mostani történésekre.
Itt a forgatások nagyjából két órát tartottak egyhuzamban, ezután pedig az ebédszünet következett. Az evésen kívül volt alkalmam Mátyássy Áronnal, az Aranyélet egyik rendezőjével is beszélgetni. Elsőként őt is a forgatásokon felmerülő problémákról, nem várt fejleményekről kérdeztem.
Kint voltunk a Bakonyban egy mezőn és messziről láttuk, hogy jönni fog a zivatar, dörgött, villámlott. Egy viszonylag fontos jelenetet vettünk fel, melynek végül nagyon jót tett, hogy a háttérben fura színű, sötét volt az ég és mások voltak a fények. Előfordultak olyan nehézségek is, hogy többen visszaléptek a leegyeztetett helyszínektől, ugyanis a tulajdonosok meggondolták magukat. Komoly érvágás volt az is, hogy egyik napról a másikra megváltozott a vasárnapi nyitvatartási rend és egy héttel rá forgattunk volna egy vasárnap zárva lévő boltban. Ezért borult minden és a gyártásnak újra kellett szervezni a munkát” – mesélte Mátyássy Áron.
A tavalyi és az idei forgatási látogatásom alatt is feltűnt, hogy az Aranyéletet végig két kamerával rögzítik. Elég sok televíziós sorozat forgatásán jártam az elmúlt években és ez nem mindenhol volt jellemző.
Ezen kívül azért is nagyon hasznos kettővel dolgozni, mert én szeretem rendesen feldolgozni a jeleneteket. Ha például három szereplő beszél, akkor mindenkinek legyen meg az összes reakciója, hogy a vágás során el tudjuk dönteni, hogy mit teszünk végül be. Ugyanígy az utómunkát segíti, hogy fel szoktunk venni különböző verziókat is. Az első elképzelés rögzítése után megkérjük az adott színészt, hogy boruljon ki jobban, vagy éppen kevésbé a végén, dühösebb, majd vidámabb legyen. Ez azért tud hasznos lenni, mert van ami a helyszínen elegendőnek bizonyul, de utólag a vágás során, egy zenével kontextusba helyezve nem lesz eléggé kiborulva az adott főszereplő. Így nem utólag kell pótforgatást csinálnunk, hanem gyakorlatilag megelőzzük ezt” – mondta a rendező.
Hozzávetőlegesen délután ötig maradtam a helyszínen, amikor is befejezték a munkálatokat a Havanna-lakótelepen. Ezalatt a fél nap alatt az HBO munkatársai végig odafigyeltek, hogy mindenbe betekintést nyerhessek és teljes egészében átláthassam, hogy mi zajlik épp a forgatáson, amit utólag is nagyon köszönök! Krigler Gábor és Mátyássy Áron a jelenetek felvétele alatt mindig elmondták nekem, hogy éppen mit vesznek fel, hol helyezkedik el a történetben és melyik epizódban láthatjuk majd. Ezeket természetesen még nem oszthatom meg, hisz spoilereket is tartalmaznak. Rendkívül érdekes forgatási látogatáson vehettem részt és alig várom, hogy milyen lesz az HBO kiemelkedő színvonalú sorozatának második évada. (Fotók: HBO/Sághy Tímea)