Az 5 részes Csernobil című minisorozat május 6-án debütált az HBO-n, a produkció pedig egy csapásra a nézők és a kritikusok kedvence lett. Őszinte hangvételével, sötét stílusával, remek színészi játékaival és azzal emelkedik ki ez a produkció a jelenlegi tévés kínálatból, hogy egy olyan brutális katasztrófát mutat be, amely mindenkit érdekel. 1986 áprilisában történt meg az emberiség egyik legismertebb atombalesete, a csernobili 4-es atomreaktor felrobbanásához azonban kellett a tudósok felkészületlensége és a szovjet állam hazugságai. A Csernobil első évada ezt a két aspektust fejti ki, mégpedig zseniálisan.
A Csernobil című minisorozat esetében senki nem panaszkodott a sötét fényképezés miatt, hiszen rengeteget hozzátett a vizualitás a történethez. Láthattuk belülről, a tudósok szemszögéből, illetve a tűzoltók, a bányászok, valamint a búvárok nézőpontjából is a tragédiát. Kívülről-belülről „bejárhattuk” a Vlagyimir Iljics Lenin atomerőművet. Sokszínűsége miatt vált elsősorban ütőssé ez a produkció, hiszen a kisemberek naivitása jelentette azt az ösvényt, amelyen az 5 megrázó epizódon keresztül haladtunk. A politikusok hazugságai és megtévesztése már csak a hab volt a tortán, a Csernobil tökéletesen átadta az ő romlottságukat.
Fontos tudni, hogy az HBO és a Sky produkciója csak kis részt forgott Ukrajnában, Litvániában találtak olyan főbb helyeket Vilniusban és Visaginasban, amelyek megőrizték azt az összetéveszthetetlen szovjet hangulatot. Főleg Vilniusban vették fel azokat a jeleneteket, amelyek Pripyat városában játszódtak. A stáb keveset volt kitéve a csernobili sugárzásnak, ugyanis az atomerőműnél játszódó történéseket a mostanra bezárt, litván Ignalina Atomerőműben vették fel. Ezt gyakran a Csernobili Atomerőmű húgának szokták nevezni, a két létesítmény között akkora a hasonlóság.
A Csernobil horrorsorozat, hiszen brutális lelki terror alá helyezte a nézőket. Az ehhez hasonló produkcióknál előfordulhat a hatásvadászat, amelybe sok alkotó beleesik, a Craig Mazin vezette kreatív csapat azonban elkerülte ezt a csapdát. A csernobili katasztrófa miatt sok tudós és tűzoltó iszonyatos állapotban halt meg, közülük pedig akadt, akit már inkább nem is mutattak meg utolsó perceiben. Mint ismert, az éjszakai műszakot vezető Akimovot beküldték a négyes reaktorhoz, hogy a saját szemeivel győződjön meg arról, mit történt. Az ő állapotának bemutatása a showrunner Mazin szerint már átment volna egy határon, így inkább csak a hangját lehetett hallani, ahogy az Emily Watson által játszott Ulana kikérdezte. A lelki szemeinkkel láthattuk csak azt, hogy Akimov arca hiányzik. A Csernobil minőségét és horrorát jelzi, hogy a tudat is megrázó volt.
Érdekesség, habár a sorozatban is elhangzott, hogy Ulana Khomyuk karaktere volt az, akiről a sorozat utolsó perceiben megtudhattuk, hogy teljes egészében fiktív karakter volt. A készítőktől remek húzás, hogy Legasov kollégáit inkább egy kotnyeles fehér-orosz atomtudós képében ábrázolták. A Csernobil alkotói végig odafigyeltek arra, hogy brutális és megrázó néznivaló legyen a széria, de azért befogadható. Érthetővé tették a mai emberek számára is, hogy milyen felelőtlenség, korrupció és önfejűség vezetett az emberiség egyik legismertebb katasztrófájához.
(A Csernobil teljes, 5 részes első évada a magyar HBO GO kínálatában tekinthető meg!)

Műsorváltozás az RTL-en, 2 hét után teljesen leveszik a képernyőről az 5 Arany Gyűrűt

Ezek a vadonatúj filmek érkeznek áprilisban a Netflixre

Kiderült, hogy milyen vadonatúj műsort fog vezetni Majka az RTL-en

Televíziós Újságírók Díja – Ilyen volt a 2025-ös gála (fotókkal)

Pokoli rokonok, Majka, A renitens, Gólkirályság, Az Árulók – itt az RTL összes friss bejelentése
