Pár éven belül érkezik a mozis minőséget szállító kábelcsatornára Isaac Asimov regénytrilógiájának feldolgozása, mely egy tévésorozat formájában lát majd napvilágot és kopogtat be a nappalinkba a képernyőkön keresztül. Ez a sorozat lehet az HBO-nak az új Trónok harca, azonban kardozó lovagok és középkori politikusok, na meg ünnepélyes kosztümök helyett a Galaktikus Birodalomba látogathatnak el majd a nézők. Sors és eleve elrendeltség, és az is fontos problémaként bukkan fel a szövevényes sztoriban, hogy az emberek bizony néha belelépnek ugyanabba a folyóba. Elkövetik a múlt hibáit. Ehhez szolgál háttérként egy futurisztikus világ, a problémák azonban ugyanazok, mint nálunk. Az Alapítványt próbálták már a filmesek is feldolgozni, ők belebuktak. Most az HBO-nak összejöhet a közel lehetetlen feladat. De mit érdemes tudni Asimov világáról? Cikkünk az io9.com összefoglalója alapján készült és minden kínzó kérdésre választ ad.
Korábban itt írtuk meg, hogy Jonathan Nolan, a Csillagok között írója és a Memento alapjául szolgáló novella kiötlője lesz az Alapítvány készítője is. A szakembert, amikor az újságírók megkérdezték, hogy mit gondol a projektről, egészen direkt és húsba vágó választ adott, miszerint az Alapítvány sztorikat mindenkinek el kellene olvasnia, ha már annyi sci-fi készítő merített Asimov univerzumából. És valóban. Douglas Adamstől kezdve egészen George Lucasig, a modern kulturális éra nagyjai visszanyúltak a Galaktikus Birodalomhoz. Ez a birodalom pedig egy furcsa hely, ugyanis elkerüli a sci-fikre jellemző buktatókat, így földönkívüliek sincsenek benne, annak ellenére, hogy az egész univerzumot körbejárja az Alapítvány trilógia. A futurisztikus technológia pedig jelen van, annak ellenére, hogy csupán háttérként szolgálnak a fénysebességgel működő űrhajók például. Ahogy a The Walking Deadben is mondjuk a zombik csupán körítésként szolgálnak, úgy itt is Asimovot jobban érdekli az emberi jellem, annak buktatói, illetve az, hogy vajon a történelmünk ismétli-e önmagát. Azaz vannak-e olyan motívumok, amik időről-időre visszatérnek és elkerülni se tudjuk őket.
Asimov pedig többet is tett ennél, hiszen a pszichotörténelem segítségével ő nem csupán a római birodalomhoz hasonlóan festett képet arról, hogy a múlt embere hogy követte el ugyanazokat a hibákat, mint elődjei. Hanem a jövőbe nézett, és arra intett, hogy a jövő embere miképp lép bele ugyanabba a verembe, mint a máé.
Az Alapítvány legnagyobb potenciálja maga a legnagyobb ellensége is a projektnek egyébként. Merthogy az HBO belead majd várhatóan mindent a sorozatba, a készítői gárda magja már erősnek tűnik a Csillagok köztből kiindulva, emellé pedig nagy nevek bejelentésére számítunk a későbbiekben. De a rajongók szétszedhetik majd a csatornát, ha nem tetszik nekik, amit látnak. Az HBO a Trónok harca esetében rendkívül jó munkát végzett, ellenben az olvasók között azért vannak, akik lázadoznak, szép számmal. Az Alapítvánnyal pedig különösen óvatosnak kell lennie majd a tévéadónak, ha nem akarják, hogy kitörjön a népharag. Ellenben ha összejön nekik a dolog, akkor lehet, hogy a Trónok harca kap egy vetélytársat maga mellé nézettségben, merthogy az biztos, hogy az Alapítvány sokakat fog érdekelni a tévében.