Clive Owent jól ismerhetik a filmrajongók, a 2006-os, Alfonso Cuarón-féle Az ember gyermeke című filmben a színész élete egyik legjobb alakítását hozta. De Owen az a hollywoodi sztár, aki úgy járt meg komoly filmeket (Sin City, A Bourne rejtély), hogy a világhírnév elkerülte. És az a komoly elismerés is, amit megérdemelne. Most a Cinemax újdonságában, A sebészben (The Knick) minden adott a sikerhez: az önpusztító főszereplő, a hű történelmi háttér, és a kőkemény jelenetek. A végeredmény mégse áll össze. Sajnos, tegyük hozzá gyorsan.
A sebész első részét az amerikai premiert megelőző, az HBO által szervezett sajtóvetítésen láttuk, így azt várhattuk, hogy még impulzívabb élményt jelent majd a sorozat pilotja. Egyelőre azonban számomra kihagyott ziccernek tűnik a produkció. Hogy miért? Annak ellenére, hogy adott egy jónak tűnő karakter, a Clive Owen által alakított Dr. John W. Thackery, a történet első blikkre elég nagy összevisszaságnak tűnik. A XX. század elején járunk, a The Knickerbocker kórházban, ahol egy doktor új módszerekkel próbálja megmenteni a páciensek életét.
A már visszavonult filmkészítő, Steven Soderbergh korábban lenyilatkozta, hogy bizony számít arra, hogy a tévénézők fele el fog fordulni a keményebb műtéteket látva. Az én tippem viszont az, hogy ezek a sorozatrajongók inkább döntenek majd úgy, hogy kikapcsolják a tévét. És mennek el valamerre másfelé. Kivéve persze, ha érdeklődnek a sebészet iránt, és szívesen néznek istenkomplexusos, fehér ruhákba öltözött egyéneket, akik azon munkálkodnak, hogy betegeken, vagy épp balesetben megsérült embereken segítsenek.
Az tény, hogy a XX. század eleji New York egészen hangulatos körítést ad A sebésznek, de erre korábban már számítottunk. Nem annyira ütős a végeredmény még így sem, mint a Boardwalk Empire – Gengszterkorzóban, de betekinteni egy másik korba mindig érdekes. És a két sorozat között ugye van nagyjából egy harminc éves eltérés időben. Emiatt pedig egészen más hozzáállást láthatunk az emberektől, például a főszereplő is erősen rasszista, amikor egy néger orvos próbál a The Knickerbockerben elhelyezkedni, egyszerűen megpróbálja elzavarni. Mert fekete. És a betegek az olyanban nem bíznak.
A sebésznek a kezdéssel ez nem jött össze. Pláne, hogy a kábeles sorozatok nézői hozzá vannak szokva a durvuláshoz. Így, aki a Kés/Alattot látta, az nem fog megdöbbenni azon, hogy egy terhes nőben könyékig turkálnak, premier plánban.
De mégis kiknek tudjuk ajánlani akkor Soderbergh új produkcióját? Azoknak, akik éjszakánként amiatt forgolódnak az ágyban, mert nincs elég kórházas sorozat a tévében. Vagy azoknak, akik a Hannibal szünete alatt egy kis vizuális gyomorforgatásra vágynak. Esetleg azoknak, akik menthetetlenül imádják Clive Owent.
Értékelés:
A Cinemax híres a brutális sorozatairól, azonban míg a Válaszcsapás és a Banshee szórakoztató keménykedést tett le az asztalra, addig A sebész elmarad tőlük. Talán azért, mert az antihősök kezdenek már kimenni a divatból, vagy mert a főszereplő leginkább a XX. századba helyezett Doktor House-ként emlegethető. Clive Owen számára nem ez a produkció lesz az, ami beindítja a karrierjét, de azért érdemes reménykedni, hogy a gyengébb kezdés ellenére magára talál majd a széria. A pilot 4/10-es pontszámot érdemel.
(A sebész a magyar Cinemaxon augusztus 9-én, 22:00-kor mutatkozik be, aznap reggeltől pedig már az HBO GO-n is elérhető lesz. Clive Owen kalandjairól az HBO nézői sem maradnak majd le, ők vasárnap 23:40-kor nézhetik meg a pilotot.)