Az Agymenők, avagy The Big Bang Theory Amerikában az egyik piacvezető szitkom. A hetedik évadot több mint 20 millióan követik stabilan, ezzel olyan sorozatokhoz ér fel népszerűségben, mint mondjuk a Jóbarátok. A hazai nézők idehaza is követhetik a Comedy Central jóvoltából Sheldonék kalandjait, akik Magyarországon szintén elég közkedveltek. De miért? Hogyan futhat be ennyire egy többkamerás szitkom, alánevetéssel, négy durva kockával és pár jócsajjal? 2007 óta az Agymenők az egyik legfelkapottabb sorozat világszerte, most utána is járunk, hogy miért. A Vulture cikke segítségével.
A készítők nagyon jól eltalálták a karaktereket, Johnny Galecki és a dögös Kaley Cuoco igazi veteránok a vígjátékok világában, ráadásul az sem hátrány, hogy a készítők becastingoltak egy csomó dögös női karaktert a sorozatba. A Sheldont alakító Jim Parsons pedig igazi világsztárrá nőtte ki magát az Agymenőkben, és a stábban szinte nincsen gyenge láncszem. A készítő, Chuck Lorre ebben egyébként is nagyon erős, kevésszer hibázik a karakterek kiválasztásakor.
A Cosby Show óta az amerikai nézők hozzá vannak szokva, hogy csütörtök esténként a CBS-re kapcsoljanak. Ezen az estén fut az Agymenők is a tengerentúlon, így egy legendás előd helyét vehette át a produkció, mégpedig óriási sikerrel. E mellett pedig a csütörtök a hirdetők kedvenc napja.
CBS-faktor
A CBS általában biztosra megy, látszik ez abban is, hogy rengeteg testvérsorozatot rendelnek be (NCIS, CSI, Így jártam anyátokkal spinoff). De így legalább a nézők is tudják, hogy mire számítsanak. Általában a stabil minőség garantált.
A számok
A nézettség is mutatja, hogy az Agymenőknek Amerikában nincs igazán vetélytársa. A Modern család a második legnépszerűbb országos szitkom, azonban az ABC sorozata is 10 millióval elmarad hetente a CBS zászlóshajójától.
Berögződések
A nézők imádják a visszatérő poénokat, amelyek időről-időre újra felbukkannak az egyes tévésorozatokban és könnyen idézhetőek. Így a “Bazinga!”, vagy éppen Sheldon háromszori kopogása is könnyen megjegyezhetővé és szerethetővé teszi az Agymenőket.
Manapság a CBS vezetői szerint egyre nagyobb az igény a többkamerás, stúdióban, közönséggel felvett sorozatokra. Ugyanis, amikor ezeket nézi az ember, akkor közelebb érzi magát a karakterekhez. Erre utal az, hogy a közönség jobban rajong a szériáért, mint mondjuk a Communityért, melyet nemrég elkaszáltak.
Penny
A szitkom elején a szomszédba költözik egy dögös szőke, ami felborítja a tudósok hétköznapjait. Ez a szomszédság rengeteg poénra ad lehetőséget, így az Agymenők vonzerejéhez szorosan hozzákapcsolható.
Az Agymenők poénjai nem túl gyorsak, és nem is túl lassúak. Míg mondjuk egy átlag szitkom esetében a 2,3 poén/perc lassú és unalmassá teszi a produkciót, addig a 30 Rock esetében sokszor tapasztalt 4,6 pedig túl gyors. Sheldonék valahol a középúton járnak, 4,3-mal.
Antihős
Sheldon Cooper az egyik legnagyobb arc a sorozatban, mégis talán a legelviselhetetlenebb ember, akit valaha láttunk. A nézőknek viszont ez kell, igénylik a szélsőséges személyiségeket, akik néha olyan váratlan dolgokat húznak ki a hátsó zsebükből, hogy még az őket alakító színészek is meglepődnek.