Szép körítés, nagyszerű fényképezés. Jó színészi játékok. A kritikusok odáig vannak a Hannibal című nyomozós sorozatért, ami olyan, mint egy lufi. Kívülről jól néz ki, egy tűvel azonban könnyű kipukkantani. És nem marad más, mint az üres lég. Mert tartalma az nincsen. Az AXN premier előtti vetítésén az amerikai évadnyitány előtt tekinthettük meg a második évad első két részét.
A Hannibal tipikus pszichodráma, ami annak ellenére képtelen a jó működésre, hogy nagyszerű színészi játékokat láthatnak benne a nézők. Az első évad végén ott maradt abba a történet, hogy Will Grahamet leültetik, mert azzal gyanúsítják, hogy ő követte el az első 13 részben tárgyalt gyilkosságok egy részét. Közben Hannibal odakint vigyorog a markába, a terapeutáját játszó Gillian Anderson pedig egyre jobban beijed. Rájön, hogy bizony páciensének egészen feltűnő szarvai vannak. Merthogy ő maga az ördög. Azonban ahelyett, hogy olyan jól átgondolt, logikus levezetést és nyomozást mutatna Bryan Fuller, mint amilyet mondjuk a True Detective-ben láthatunk, ad egy jó nagy pofont a nézőknek.
Hogy akkor mégis miért érdemes ennek ellenére nézni? Mert művészet. Legalábbis egyesek szerint. De nem az. Bryan Fuller szinte tökéletes nyitójelenettel kezdi a második évad első részét, láthatjuk, ahogy Hannibal kibújik a rejtekéből és megharcol Jack Crawforddal, akit a Mátrixos és egyébként a nyomozós sorozatokon edződött Laurence Fishburne alakít. Ez egy jól megkomponált jelenet. Ami azonban ezután jön, az nagyon jól jellemzi az első évadot. A Hannibal ugyanis továbbra is unalmas. Egy-egy jeleneten, vágáson, színvilágon lehet némiképp csodálkozni, hogy ilyet ritkán látni a tévében, azonban ez nem elég. A történetet semmi nem helyettesítheti. Például a Breaking Bad (Totál szívás) is azért működött annyira, mert a jól felépített karakterek mögé az írók nem voltak lusták mögé pakolni a sztorit is. Az eseményeket, amik pörögnek, amik formálják a főszereplőket. Amik főgonoszt csinálnak Walter White-ból.
A fényképezés azonban tényleg bámulatos. Ez az, amiért érdemes minél nagyobb képernyőn nézni a sorozatot. Undorító jelenetek ismét vannak az új évadban, azonban ezek egyáltalán nem öncélúak. A gasztromániások szájában könnyedén összefolyhat a szájában a nyál egy-egy snittet látva. A gyilkosságok ábrázolásától és a hirtelen hanghatásoktól pedig könnyedén kirázza a hideg az embert.
A Hannibal egyelőre olyan, mint egy rosszul összerakott egyenlet. Egy billentyűzet, amivel meg lehetne írni a Hamletet, de egyes billentyűk kihagynak, így az eposzi sztori összeomlik. Manapság, amikor semmit nem bíznak véletlenre a modern televíziózásban, ilyesmit nem engedhet meg magának senki. Még, ha úgy is hívják az embert, hogy Bryan Fuller.
Értékelés:
A sorozat a továbbiakban egy-egy ügyet több részen keresztül fog húzni, aminek nem biztos, hogy örülni kell. Így kevesebb szépen tálalt gyilkosságot láthatunk a képernyőn, kevesebb elborult arcot. Márpedig a Hannibal emiatt értékelhető, az alakítások miatt, amelyek olyan reményvesztettséget sugallnak, amilyet kevésszer láthat az ember. Így a második évad első két része 5/10-et kap. (Fotók: AXN)
(A Hannibal második évada április 9-én mutatkozik be az AXN-en és szerdánként 22:00-kor lesz látható a csatornán!)