Majka, az egyik legsikeresebb televíziós műsorvezető saját vetélkedőt talált ki. A Nyomd a gombot, tesó! november 11-én, hétfőn 20:20-kor indul a TV2-n. Az új formátumban megjelenik több népszerű kvíz és game show legérdekesebb eleme, így az egyik legújabb magyar műsor mindkét műfaj sajátosságait tartalmazza. Pár hete a TV2 Csoport meghívására több órát tölthettem az új vetélkedő stúdiójában és vezérlőjében. Körbevezettek a teljes díszletben, valamint beszélgettünk Majkával, a műsor kreatív producerével és a vezető kérdésírójával is.
A stúdió és a játékmenet is három fő részből áll. Fent, a nézősorral szemben egy asztal van, ahol állításokat kap az adott játékospár. 8 értékzsetont kapnak, melyet 4 válaszlehetőség közül rárakhatnak akár egyre is, de el is oszthatják. Csak azokat a zsetonokat tarthatják meg, melyek az igaz állításra kerültek. A tudás után a félelmüket kell legyőzniük, ugyanis mindkét versenyzőnek egy-egy zuhanóliftre kell ráállnia. Itt rövid idő elteltével csak egyikőjükkel kezd zuhanni a lift, mely nagyjából a közepén szabadesés közeli gyorsasággal megy lefele. Miután leért az adott játékos, arra sincs ideje, hogy felszusszanjon, ugyanis az arénában megadott időn belül tárgyakat kell gyűjtenie. A terem közepén található gombok közül választani kell egyet, melynek megnyomása után a lent található egyik tárgy melletti lámpa villan fel. Innen tudja az adott versenyző, hogy melyiket kell begyűjtenie és minél hamarabb az aréna szélén lévő ablakba raknia. Az idő lejárta előtt pedig ki kell jusson a játéktérből és egy gombot megnyomnia, különben kiesnek.
Az 50 milliós fődíjból minél többet összeszednie azoknak van esélyük, akik fönt minél több pénzt megtartanak, lent pedig minél több tárgyat begyűjtenek. Ez viszont a tudás és az ügyesség mellett sokszor a szerencsén is múlik. Fent ugyanis az elején még nem tudják, hogy a különböző értékzsetonok milyen pénzösszeget rejtenek, ahogy lent sem, hogy az adott tárgy után milyen pénznyereményt kaphatnak. A TV2 vadonatúj vetélkedőjének azonban nem csak ezek az elemek a különlegességei, hanem az, hogy Magyarország egyik legsikeresebb tévés műsorvezetője, Majoros Péter Majka ötlete alapján fejlesztették ki a formátumot. A műsor szünete alatt őt kérdeztük, hogy miként jött a formátum ötlete.
Arra is kíváncsi voltam, hogy nézettségileg mire számít az új műsorával.
„Egy új televíziós produkció kicsit olyan, mint a zene. Senki nem tudja előre, hogy miből lesz sláger. Ugyanez igaz a tévénél is. A közelmúltban is volt olyan, hogy azt gondoltuk egy új műsornál, hogy nagy siker lesz, majd óriási bukta lett. Ahogy olyan is előfordul, hogy arra számítunk, senki nem nézi majd, erre hatalmas siker lett. Így előre ezt megmondani nagyon nehéz, de most azt látom, hogy a koncepció működik és minden adott, hogy a nézők élvezzék. Egy műsor nagy buktatópontja lehet a casting. A Nyomd a gombot, tesó!-nál 10 éve nem voltam jobb castingon. Nagy előny volt, hogy a közösségi felületeken több százezren követnek, milliók hallgatják a dalaimat, most pedig a szokásosnál is aktívabban szólítottam meg az embereket. Minden korosztályt sikeresen elértünk és rekordszámú jelentkező lett. A válogatás során pedig a stáb is kiváló munkát végzett.
A stúdióban töltött egy-két óra alatt egy fontos dologra is figyelmes lettem, ami nem jellemezi a vetélkedők felvételeit. Az elmúlt években a SorozatWikit számos hasonló jellegű műsor forgatására hívták meg és azokat mind úgy rögzítették, hogy egy-egy adást vettek fel egyben. A Nyomd a gombot, tesó! esetében azonban más a volt ennek a rendszere. Az IKO Műsorgyártó stábja nem adásokra bontotta a felvételeket, hanem egy-egy pár játéka alkotott hosszabb-rövidebb blokkokat.
„Aki nem így csinálja a mai televíziózásban, az szerintem hülye! Ha adásokat veszel fel, akkor semmi garancia nincs arra, hogy az első rész jó lesz. Most ugyanabban a ruhában vagyok és ugyanabban a díszletben forgatunk, így a tévében leadott epizódokban úgy variálhatjuk a sorrendjüket, ahogy mi szeretnénk. Ennek köszönhetően garantált, hogy azok a párosok lesznek az első öt-hat napban, akik miatt a nézők megszeretik ezt a játékot” – magyarázta Majka.
Első ránézésre és utólag is azt gondolom, hogy a Nyomd a gombot, tesó! 3-5 korábbi vetélkedő ötvözete. A fenti rész hasonlít Az 50 milliós játszmára, a zuhanó liftről a Maradj talpon! esései juthatnak eszünkbe, míg a tárgyak gyűjtését az elmúlt években a Bezár a bazárban láthattuk. Ezen kívül ugyan kisebb mértékben, de két másik műsorra is hajaz. Azzal, hogy az elején vaktában pakolgatjuk a pénzeket az Áll az alku ugorhat be, míg egyes extra ügyeségi feladatok esetében az 1 perc és nyersz!-re is gondolhatunk. Majka szerint azonban nem másolatról van szó.
Az új vetélkedő szabályzata és játékmenete is nagyon bonyolult. Ottlétem alatt legalább egy óra kellett, mire nagyjából megértettem, hogy mi miután következik és mik a szabályok. Pedig egy hosszú leírásba is beleolvashattam, ahol oldalakon keresztül részletezve volt a pontos szabályrendszer. Nagy kérdés, hogy ez inkább előnye, vagy hátránya a műsornak. Az elmúlt években a nagyon bonyolult produkciók közül volt, ami elbukott, de game show esetén az utolsó ilyen (A kód) pont sikeres volt. A ötletgazdag-műsorvezető szerint azonban ez nem lesz gond.
„Ez a műsor valóban eggyel bonyolultabb, mint hogy labdákat kell elkapni és azok különböző pénzösszegeket rejtenek, de összeségében mégis 5 perc alatt ki lehet ismerni. Viszont amikor megálmodtam azt gondoltam, hogy attól hogy nem egyszerű, sokkal addiktívabbá tudja tenni a közönséget, mint hogy mindig ugyanaz történik.”
Majka mellett a műsor kreatív producerével is beszélgettünk, aki szerint nem 5 perc, hanem inkább egy-két adás szükséges a szabályok kiismeréséhez.
A Nyomd a gombot, tesó! díszlete jóval összetettebb, mint a korábbi game show-ké. Pont ez az egyik oka, amitől nagyon látványos lesz a műsor. Az ebédszünet után lehetőségem nyílt a vezérlőből követni a felvételek további részét. Itt újabb másfél-két órát töltöttem. Ez azért is nagyon hasznos volt, mert amellett, hogy követhettem, miként dolgozik a stáb, a monitorok mögül is láttam, hogyan milyen lesz a tévén keresztül a stúdiót. A látvány így még jobb is volt, mint a díszletek között. Sőt, két olyan kameraállást is használnak, ami kifejezetten jót tehet a műsornak. Az egyik egy, a stúdió végéből induló jimmy kamera (mely egy rúdon keresztül mozog a levegőben), mellyel a stúdió tér jelentős része látszik. A szintkülönbségek miatt a szokásosnál is hasznosabb ez a kameraállás. A másik pedig egy fix kamera, mely a játékosok asztala felett helyezkedik el és egyedi képet ad a kvíz részről.
A szokásos game show-khoz képest jóval összetettebb és nagyobb díszlet megvalósításán sokat dolgozott a stáb. „A formátumot Majka hozta a TV2 Csoporthoz. Mi nyár elején elkezdtünk rajta dolgozni és tovább vinni. Ezalatt a három-négy hónap alatt az alapötlethez és játékleírásokhoz kezdtük el igazítani a díszletterveket. Nagyjából egy hónap alatt állt össze, hogy mi lesz a játék és nekünk ahhoz milyen elemeket kell odarakni” – mesélte a kreatív producer.
Egy-egy televízióműsornál nagyon fontos a jó cím. Az elején segíthet behozni a nézőket, később pedig igencsak hasznos, ha nem elfelejthető, hanem könnyen megjegyezhető az adott produkció megnevezése. A Nyomd a gombot, tesó! talán a fiatalabb nézőknek bejöhet – bár nekem egyáltalán nem tetszik -, az idősebbnek pedig inkább visszataszító lehet. Az látszik, hogy Majka stílusához ez illik és így jöhetett a cím, de egy tévének a teljes célközönségre gondolnia kéne.
A vezérlőben a vezető kérdésíró mellett ültem, így betekintést nyerhettem az ő munkájába is. Minden egyes kérdés előtt ő dönti el, hogy épp milyen feladvány legyen, melyet előre bekészít a számítógépen. Az ő esetében többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire lesz nehéz a kvíz része a vetélkedőnek.
„Az, hogy milyen nehéznek számít egy kérdés, elég szubjektív, ugyanis sokszor tapasztaltunk olyat, hogy amit könnyűnek gondoltunk, azon megbuktak, amit pedig nehéznek, azon simán átmentek. De azt gondolom, hogy lesz könnyebb és nehezebb, de talán egy kicsit a könnyebbek felé mozdultunk el. Ennek az az oka, hogy nyolc zsetont hét kérdésen végigvinni nem túl egyszerű, hiszen ha például kétszer osztanak benne, akkor már lehet, hogy csak egy zsetonjuk marad. Persze ettől még lesznek komolyabb lexikális tudást igénylő, nehéz feladványok is” – mondta Rényi Ádám.
Majka új műsorának felvételein egy fél napot töltöttem és alapos betekintést nyerhettem, milyen lesz a Nyomd a gombot, tesó! Az, amit Majka szeretett volna, hogy ne nagyon legyen leállás, az nem annyira valósult meg. Legalábbis amíg ott voltam, nem volt kevesebb, mint más vetélkedőnél. A műsor viszont tényleg izgalmas és nagyon látványos, remélhetőleg az utómunka után megmarad a jó hangulata. Attól, hogy a korábban említett három nagysikerű vetélkedő legérdekesebb elemei jelennek meg, azt eredményezi, hogy a pároknak folyton más oldalukat kell megmutatniuk, ami sokat dob a produkción. Az viszont nagy kérdés, hogy a nézők hogy reagálnak majd egy ennyire összetett műsorra és megvárják-e amíg megértik a szabályokat. Meiszterics Eszter a műsor sajtósa, Losonczi László és Rényi Ádám az ottlétem alatt igyekezett mindent megmutatni és az összes kérdésemre válaszolni, melyet utólag is nagyon köszönök! A Nyomd a gombot, tesó! november 11-től minden hétköznap 20:20-kor lesz látható a TV2-n.