Az Big Heads az egyik legnagyobb kereskedelmi tévéhálózat, az ITV új nagyszabású show-műsora. A vetélkedőben látványos ügyességi feladatokon kell részt venniük a versenyzőknek. A játékosok azonban hatalmas fej-maszkokat viselnek, melyek különböző hírességeket (Donald Trump, Vlagyimir Putyin, Brad Pitt, stb…) formálnak meg. Márciusban a NuMuvee műsorgyártó jóvoltából megnézhettem a produkció londoni forgatását, melyet abban a különleges stúdióban vettek fel, amiben 40 éve az eredeti Star Wars trilógiát is forgatták. A helyszínen körbevezettek a díszletek között, benézhettem a kulisszák mögé, ott lehettem az egyik adás felvételén, valamint az ITV szórakoztató műsorkért felelős igazgatójával is találkoztam.

Márciusban az ITV meghívta Tompa Tímeát és Farkas Józsefet, a magyar NuMuvee vezetőit az Egyesült Királyságba, hogy megtekintsék az angol televízió-óriás legújabb nagyszabású műsorának forgatását. A műsorgyártó jóvoltából, a SorozatWiki és a Kreatív képviseletében én is megnézhettem a londoni forgatást, mely rendkívül érdekes volt.

Délelőtt érkeztünk meg a brit főváros szélén található híres Elstree Stúdióparkba, ahol 1927 óta forgatnak filmeket. Olyan legendás alkotásokat vettek itt fel, mint az eredeti Star Wars trilógia, vagy éppen a szintén Lucasfilm által készített Indiana Jones filmek. A parkon belül azt a stúdióépületet, ahol a Big Heads-et rögzítik, pont ezért George Lucas-nak hívják. A benti folyosókon korabeli fotók is ki vannak állítva, például a Star Wars 40 évvel ezelőtti munkálatairól. Az elmúlt években olyan nagyszabású televíziós produkciókat is itt forgattak, mint a The Voice, vagy épp különböző látványos táncos műsorok. De nemcsak ez a stúdióépület, hanem az egész park nagyon különleges. Sokkal hangulatosabbak voltak az utcái és az épületei, mint például a hatalmas budapesti Origonak.

Érkezésünk után nem sokkal felkísértek minket egy elegáns és kényelmes szobába, ahol várakoztunk, illetve a nap folyamán ide tudtunk bejönni pihenni, vagy épp bekapni pár falatot. Nem sokkal később megérkezett Fran Peters, a produkció főgyártásvezetője. A szakember körbevezetett minket (a NuMuvee két vezetőjét és engem) az épületben. Elmondta, hogy milyen munkák hol zajlanak és a stúdió mellett távolról megmutatott nekünk egy nagyszabású sorozatdíszletet is, melyről sajnos ennél többet nem írhatok és fényképezni sem lehetett. Ezután elmentünk egy közeli helyre ebédelni, ahol Tompa Tímeát, a NuMuvee egyik vezetőjét arról kérdeztem, hogy miért hívták meg őket.

„Az elmúlt évek során sokat dolgoztunk különböző formátumokon, melyeket idén kezdtünk el értékesíteni a nemzetközi piacon. Az angol ITV-nek is be akartuk ezeket mutatni, ezért találkoztunk Peter Davey szórakoztató műsorokért felelős igazgatóval. A megbeszélés olyan jól sikerült, hogy meghívott a Big Heads forgatására, mert szerette volna, ha megismerjük a műsort, illetve, hogy folytassuk az egyeztetést.”

Délután visszamentünk a stúdiópark George Lucas épületébe. Ezután a pihenőszobánkba megérkezett Crispin Clover, a Sony Pictures Television nemzetközi gyártási igazgatója, aki több különböző nemzetiségű televízió képviselőit kísérte. A Big Heads ugyanis a Sony formátuma, tőlük vette meg a brit ITV és más országok számára is ők értékesítik. A szakemberrel röviden a NuMuvee vezetői is beszélgettek. Nem sokkal később megérkezett Peter Davey, az ITV szórakoztató műsorokért felelős igazgatója, aki meghívta a magyar műsorgyártót. A televíziós vezető megmutatta nekünk a teljes díszletet, részletesen elmagyarázta, hogy melyik pályán mi a feladat, és hogyan zajlik majd a későbbi felvétel. A stúdió hatalmas, 1500 négyzetméter alapterületű és 15 méter magas. Ezt követően elvitt minket abba a szobába, ahol a műsor címét is adó nagy fejeket tárolják és előkészítik. Nagyon vicces volt látni, hogy milyen hatalmas maszkok ezek és a legtöbb mennyire hasonlít azokra a hírességekre, akikről mintázták. A 6 részes első évadhoz 26 ilyen fejet készítettek el, melyek egyenként több millió forintba kerültek.

Peter Davey-től arról érdeklődtem, hogy mit gondol a formátumról, és hogy szerinte is hasonlít-e egy kicsit a Játék határok nélkülhöz: „A Big Heads egy olyan formátum, amelyet egy évvel ezelőtt mutattak meg nekem, és a legjobb ötlet volt, amit hallottam, úgyhogy ott helyben megvásároltuk. Számomra ez egy nagyszerű csavar a fizikai vetélkedők műfajában, és igen, bizonyos mértékben emlékeztet minket azokra a műsorokra, amelyeket gyerekként szerettünk, mint az It’s a Knockout és a Jeux Sans Frontiéres” – mondta a szakember a Kreatív számára készülőt interjúban.

Az aznapi adás felvételei kora este kezdődtek. A műsor alapvető ötlete, hogy a világ legismertebb arcai egy vicces fizikai vetélkedő keretében küzdjenek meg egymással. Minden adásban 8 játékos, nagy celeb fejekbe bújva indul a pénznyereményért. A nyereményig több fordulót kell sikerrel teljesíteniük, miközben az óriási fejüket igyekeznek egyensúlyban tartani. Minden fordulóban kiesnek játékosok, míg a játék végére csak egy játékos marad, számára az utolsó fordulóban dől el, hogy mekkora nyereménnyel mehet haza. A játékokat két kommentátor közvetíti, akik a műsorvezető munkáját egészítik ki.

Ebben az adásban Benedict Cumberbatch a többek között Sherlock-ot is megformáló angol színész, Winston Churchill korábbi brit miniszterelnök, Taylor Swift amerikai énekesnő, Theresa May az Egyesült Királyság jelenlegi kormányfője, VIII. Henrik volt angol király, David Beckham a legismertebb angol focista, felesége Victoria Beckham és Donald Trump az Amerikai Egyesült Államok hivatalban lévő elnöke küzdöttek meg. Rendkívül vicces volt látni, ahogy a felsorolt hírességek fejeit viselő sportolók esnek-kelnek a különböző ügyességi akadálypályákon. Egy-egy politikusnak drukkoltam is, hogy minél tovább bent maradjon és húszadszorra is lássam orra bukni. A különböző feladatok pont ettől mind nagyon szórakoztatóak voltak és végig látszott, hogy a pár száz fős közönség mennyire jól érzi magát.

A felvételek nagyjából három és fél órát tartottak. A stáb nagyon profi volt, 12 kamerával dolgoztak és nem nagyon kellett semmit újravenni. A különböző átállások viszont egyszer gyorsak, egyszer viszont elég lassúak voltak, kicsit azt lehetett érezni, hogy időnként elég ráérősen dolgoznak a brit televíziósok.

Farkas Józsefet, a NuMuvee másik vezetőjét arról kérdeztem, hogy mit gondol a formátumról.
„Bizonyos szempontból hasonlít a Játék határok nélkülre, hiszen ez is egy látványos és vicces fizikai vetélkedő, bár volumenében kisebb. Szakmai szemmel jó tapasztalatnak éltem meg, a közönség részeként pedig nagyon élveztem a forgatást: szórakoztató volt látni, ahogy a szürreálisan nagy fejek esnek-kelnek. A játékosok számára valószínűleg nem könnyű a feladat, hiszen nem csak a vetélytársak és az akadályok hátráltatják őket, hanem a saját fejük is.”

Rendkívül érdekes volt látni, hogy zajlik az egyik hatalmas nyugat-európai tévé műsorának felvétele. Már magába, ebbe a legendás stúdióparkba is nagy élmény volt elmenni és a Big Heads is egy nagyon szórakoztató vetélkedő. Nagyon köszönöm a NuMuvee műsorgyártónak, hogy lehetőséget biztosítottak a londoni forgatások megtekintésére. A produkció, az óriási díszlet és a drága fejek miatt hatalmas költségvetésű lehet, jól látszik, hogy az angol televíziós iparban mennyivel több pénz van, mint a hazaiban. Ennek ellenére remélem, hogy egyszer itthon is megvalósulhat a produkció és láthatjuk, ahogy magyar politikusokról és sztárokról készült maszkokat viselt versenyzők botladoznak a különböző játékok alatt. (Fotók: ITV, SorozatWiki)

Peter Davey-vel, az ITV szórakoztató műsorokért felelős igazgatójával az európai trendekről, műsorgyártásról és az angol piacról készült hosszabb interjú a Kreatív májusi számában olvasható.













Foci-eb, X-Faktor, Megasztár – íme 2024 legnézettebb 20 műsora

Komoly műsorváltozás lesz csütörtöktől az RTL főműsoridejében

Napokon belül vadonatúj német történelmi drámasorozat indul az egyik országos csatornán

Hamarosan véget ér egy török sorozat az RTL-en

Ezek a vadonatúj produkciók érkeznek januárban a Prime Videóra

Ezekkel a vadonatúj filmekkel kezdi az évet a Netflix