Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a Trónok harca 6. évada új szintre emelte a sorozat fogalmát. A megosztó 5. évad után, a készítők magasabb szintre kapcsoltak, ami az évad végére a mozifilmeket is meghaladó, grandiózus történetvezetésben és magas szintű rendezésben nyilvánult meg. Az út persze nem volt ennyire kiegyensúlyozott, az évadnak voltak gyenge pontjai, azonban ez az összképen igen keveset ront, ami nagyban köszönhető az utolsó két epizódnak. Ezúttal sem volt hiány drámában, a sorozatra oly jellemző halálozások minden korábbi évadnál magasabb számot öltöttek, a történet pedig végre a végjáték irányába fordult. „Ha a hatalmasok játszmáját játszod, győzöl vagy meghalsz” – ez a híres idézet még mindig a sorozat legnagyobb igazsága, de ami méginkább meghatározta az évadot: „Észak nem felejt!”
Többszörösen kárpótolt viszont az utolsó 2 epizód. A Fattyak csatája a sorozat eddigi minden összecsapását felülmúlta, a látvány kiváló volt, a csata kaotikussága tökéletesen tükrözte milyen lehetett egy véres középkori ütközet, a dráma pedig felülmúlhatatlannak tűnt, amíg nem jött az évadzáró, ami hihetetlen módon képes volt fokozni a 9. rész katarzisát. Sokan felróják, hogy a sorozat kiszámíthatóvá vált, amiben van is némi igazság, de olyan fantasztikusan tálalták, hogy a várható eseményekben is kételkedni kezdtünk és a végére még igazán felemelő pillanatokban is részünk volt. Az évad emellett a nagy visszatérésekről és méginkább a rajongói teóriák beigazolódásáról szólt, középpontban a legnépszerűbb R+L=J teóriával.
Havas Jon, ahogy várni lehetett visszatért, és rögtön meg is torolta az árulást, ezek után az évad végéig igen csak hitehagyott volt, ami miatt lehet egy kis hiányérzetünk, Jontól az utolsó két részt leszámítva többet várhattunk, ez azonban elvezetett minket a 9. rész egyik legragyogóbb szimbolikájához. Amikor Ramsay serege beszorította Jonékat és tapostak át rajta az emberek, úgy tűnt a kiábrándultsága csúcspontra ér és feladja, de az életösztön visszatért belé, amivel egyúttal az igazi Jon is visszatért, ahogy pedig kiemelkedett a tömegből, remek szimbóluma volt az ő későbbi felemelkedésének. A történetszál másik nagy alakja Sansa Stark volt. Mindenképp ki kell emelni a karakterfejlődését, ha visszagondolunk az első évad naiv, hisztis kislányára elképesztő hova fejlődött. Igazi erős nővé és nagy játékossá vált, az évad egyértelműen legjobb karaktere.
Bran Stark a 4. évad után végre ismét szerepet kapott, nem is akármilyet, az ő történetszála az évad talán legkiegyensúlyozottabbja volt és kellően sok dráma kapcsolódik hozzá. Hodor halála és az őt övező rejtély hihetetlenül szívszorítóra sikeredett, a sorozat minden komorsága megtestesült benne. A legfontosabb azonban, hogy Bran által fény derült Havas Jon születésének titkára. Észak királya valóban királyi vér, Rhaegar Targaryen és Lyanna Stark gyermeke. Láttuk a fiatal Ned Starkot, ahogy embereivel reménytelen küzdelmet folytat Ser Arthur Dayne ellen. Remekül koreografált párbajra sikeredett. A lovag szereplése óriási sikert aratott, öt perces szerepével a rajongók kedvencévé vált, a múltban játszódó jelenetek tekintetében pedig ki kell emelni a nagyszerű színészválasztást és Max Von Sydow-t a Háromszemű holló szerepében. A legnépszerűbb rajongói teória tehát beigazolódott és ezzel az is egyértelművé vált, hogy Jonra mekkora szerep vár a továbbiakban. Benjen Stark nem halt meg, amire szintén sokan számítottak, már nem teljesen ember, de üdítő volt a feltűnése.
Szintén ebben, a 8. részben volt egy hasonló, ami a Fekete Halhoz köthető. Az ő halála elég értelmetlenül hatott, hiszen elmehetett volna Brienne-ékkel, ahol ott volt az esély, hogy segítsen Sansáéknak, ehelyett a halált választotta, amit szintén nem láttunk, Zúgó ostroma pedig összességében felesleges történetszálnak tűnt. A legfontosabb talán ezzel kapcsolatban, hogy Jaime-nek el kellett hagynia Királyvárat emiatt. Sandor Clegane, a Véreb, pedig mint kiderült mégsem halt meg, erre is sokan számítottak és hozzá méltó módón tért vissza.
A Khaleesi végre valahára elindult Westerosra, az évad során viszont kevés igazán nagy jelenete volt, bár némelyik így is igazán ütött, gondoljunk csak rá miként bánt el a Khalokkal. Esetenként viszont úgy tűnt csak azért szerepel egy részben, hogy benne legyen, például a 6. rész végén egy teljesen felesleges szónoklat jutott csak neki. Most viszont a dothrakiak is mellette állnak, valamint a Vas szülötteinek egy része, nem beszélve a sárkányairól. Nehéz elképzelni, hogy bárki is képes lesz ellenállni seregének, Tyrion személyében pedig tökéletes segítője van. Kedvenc törpénk jelenetei továbbra is felüdülést nyújtanak, ám hasonlóan az előző évadhoz itt is kevesebb teret kapott, amit sokan hiányolnak, ám ne legyen kétségünk afelől, hogy a jövőben még hatalmas szerep vár rá.
Értékelés:
A 6. évad messze felülmúlta az 5.-et, és vetekszik az eddigi talán legjobb 4. etappal. Utóbbi kiegyensúlyozottabb volt, a mostani évad viszont a gyengébb 8. rész ellenére olyan pillanatokat tartogatott, amik kiemelkednek a sorozatból. Megkaptuk a televíziózás történetének legnagyobb csatáját és egy évadzárót, amely lehengerlőbb volt, mint eddig bármi. Az értékelés egy nagyon erős 9/10, ami azért csak 9-es, mert az évad közepe után volt némi visszaesés és a következő évaddal kapcsolatban jogosan nagyon magasak az elvárások, így bízva abban, hogy még lehet fokozni, azt a 10-est későbbre tartogatom. (Fotók: HBO)