A magyar nézők csak a 90-es években ismerhették meg a legendás Játék határok nélkül című vetélkedőt, de a formátum már jóval régebb óta létezik. Az eredeti ötlet Guy Lux-hoz tartozik, aki Intervilles néven francia városok között rendezte meg ezt a vetélkedőt. Az első ilyen 1962-ben volt, mely csupán két település között zajlott.

1965-ben Charles de Gaulle, látván a francia sikert, javasolta, hogy Franciaország és Németország között rendezzék meg a vetélkedőt, ezáltal közelebb hozva a két nemzetet. Így lett az Intervilles formátumon alapuló Jeux Sans Frontieres “mutáció”. Később amikor a műsort gyártó EBU elkaszálta a produkciót, a francia Mistral Production vásárolta meg a licenszet és Intervilles International, majd később The Biggest Gameshow of the World címmel gyártották tovább. A cég ugyan próbálta megszerezni a Jeux Sans Frontieres nevet, de ez végül jogi akadályok miatt nem sikerült.

hirdetés

A műsor évtizedekig hatalmas siker volt, sőt Peter Gabriel Games Without Frontiers című számát is ez ihlette, mely nagy sláger volt a 80-as években. A magyarok viszonylag későn, csak 1993-ban csatlakoztak a produkcióhoz. 1999-ben, amikor az EBU nem folytatta tovább a műsort, nálunk is megszűnt a Játék határok nélkül. A vetélkedő hazai feltámasztásáról a 2014-es műsor magyar producereit, Tompa Tímeát és Farkas József Miklóst kérdeztük.

“2009 végén kezdtünk neki az előkészítésnek, akkor még az EBU-val kezdtük meg az egyeztetéseket arról, hogy mi külső gyártásban legyártjuk nekik költséghatékonyan a műsort, cserébe csak a gyártási költség finanszírozását, illetve azt kértük volna, hogy az amerikai és ausztrál piacon mi értékesíthessük a műsort. Azonban az EBU-nál viszonylag gyorsan kiderült, hogy a licensz jogok időközben átkerültek a Mistral Production-höz. A név azért nem került át vele együtt, mert a Jeux Sans Frontieres fölött közös, osztott jogtulajdon van, amelynek tulajdonosai az EBU és mindazon tévétársaságok, akik részt vettek anno a produkcióban. Ugyanez igaz természetesen a főcímzenére, az intro animációra és logóra is.” – mondta el Farkas József Miklós.

A szakember a műsor hazai címéről és a logókról is beszélt nekünk. “A magyar név – ez is hosszas kutatómunka eredménye – azért használható, mert az EBU nem ezen a néven szerződött anno az MTV-vel, hanem az eredeti, francia nyelvű címen, és a műsorban is a főcím után, külön feliratként szerepel, nem a főcím szerves részeként. Ezért tudtuk a védjegyoltalmi kérvényünket 2012-ben benyújtani. Így bár projektnéven mi BGW-nek neveztük a produkciót (The Biggest Game Show of the World miatt), de valójában ezt az elnevezést tartjuk a lehető legszerencsétlenebbnek. A mi szívünkhöz az Intervilles International sokkal közelebb áll.”

“Sajnáljuk, hogy a szerencsétlen névhasználatból eredően nincs is egységes elnevezése és egységes arculata a műsornak ebben a pillanatban, de közösen a franciákkal már ötletelünk azon, hogy egységesítsük a brand-et. Jóllehet idén még az indonézek és az egyiptomiak is a BGW elnevezést és logót használják” – mondta el Tompa Tímea a SorozatWikinek -, “mi úgy döntöttünk, hogy inkább az Intervilles logóját vesszük át. A formátumnak természetesen megvannak a maga kötöttségei – tehát csak egy bizonyos kereten belül mozoghatunk – és értelemszerűen minden változtatást jóvá kell hagyatnunk a formátumgazdákkal, azaz a Mistral Production-nel.”

Az új Játék határok nélkül szombatonként 20:20-tól látható az M1-en.

hirdetés

Több szilveszteri adással is jelentkezik a TV2

Idén szilveszterkor is különkiadással jelentkezik a Híradó és különleges köszöntő lesz az RTL-en

Vadonatúj sorozat és egy népszerű produkció friss évada – itt az RTL januári műsorrendje

Azonnali műsorváltozás a Házasság első látásra kapcsán a TV2-n

Hazájában még be nem mutatott török sorozat érkezik a TV2 Csoport egyik csatornájára

Január elején új indiai sorozat indul a TV2 Csoport egyik csatornáján