Nagyon komoly, 10 500 nézőt megszólító kutatást végzett a világ egyik legnagyobb médiacége, a Viacom. A felmérést világszerte 18 országban – köztük Magyarországon – végezték, melyben az emberek televíziós szokásait mérték fel. A cégcsoport itthon többek között a Comedy Centralt, a Viva TV-t és a Paramount Channelt üzemelteti, (Amerikában pedig övék a CBS csatorna). Részletek a Viacom Magyarország közleményében:

Jelentősen változtak a tartalomfogyasztási szokások az elmúlt évtizedben, hiszen a közönség egyre több eszközön – okostelefon, tablet, stb. – és szolgáltatáson keresztül – VOD (video on demand, azaz a videótár szolgáltatás) – tudja követni kedvenc műsorait. A Viacom TV RE(DEFINED) 10 500 nézőt megszólító kutatása arra kereste a választ, hogy milyen jövő vár a tévézésre és miként lehet megszólítani a célcsoportot. A médiacég 18 országban – köztük Magyarországon – kérdezte meg a 6-34 év közötti fiatalokat a televíziózási szokásaikról. A kutatás legjelentősebb következtetése, hogy bár napjainkban korántsem csak otthon lehet élvezni a műsorokat, mégis a lineáris televíziózás, tehát a valós időben történő tévés tartalomfogyasztás 2015-ben is meghatározó szerepet tölt be szerte a világon. Minden korosztály esetében magasan vezet a hagyományos tévézés, a 25-34-es életkorú megkérdezettek például 70%-ban lineáris tévét „fogyasztottak” az elmúlt 24 órában, a második legnépszerűbb platform a VOD, azaz a videótár szolgáltatás volt számukra, ezeket pedig a YouTube, valamint a tévécsatorna honlapja, applikációja követi.

hirdetés

A műsorokkal elégedettek a nézők, a csehek 70%-a, valamint a románok 72%-a vallotta azt, hogy a tévé olyan jó mint régen, vagy még jobb is mint valaha. A magyarok nem ennyire derűlátók, mert nálunk ez az elégedettségi arány 59%. Globálisan a résztvevők elsöprő többsége szerint annyi a jó tévéműsor, hogy már nem is tudják nyomon követni minden kedvencüket. Ugyancsak 72%-ban vallották azt a fiatalok, hogy a klasszikus tévéműsorok a napi beszélgetések állandó elemei, erről a magyarok 64%-a vélekedett hasonlóan. Bárhol is legyenek az emberek a világon, szeretik megbeszélni a képernyőn látottakat, ilyen szempontból nem változott sokat a világ az elmúlt évtizedekben.

A kutatás készítői arra is kíváncsiak voltak, hogy átlagosan hány olyan eszköz található a családok birtokában, amelyekkel tévés tartalmakat lehet nézni. Míg Nyugat-Európában átlagosan hat kütyün lógnak felváltva a fiatalok, addig Közép-Európában ez a szám valamivel alacsonyabb: Csehországban 4,5, Magyarországon 4,4, Romániában pedig 4,2 ilyen okos készülékkel rendelkeznek az ifjú célcsoport tagjai. Hogy miért nincsenek elsődleges helyen a hordozható eszközök? A tanulmány eredményei szerint a felhasználók 72%-a nem tud hozzáférni az általa nézni kívánt tartalomhoz, mert az az ő régiójában nem elérhető. A többség nem is találja meg a műsort, filmet, amelyet megnézne, mert nem tudja hol és hogyan kell keresnie. 2015-ben a gyenge internetes kapcsolatok miatt a potenciális nézők fele nem tud élni a másodlagos tartalomfogyasztási eszközök nyújtotta lehetőségekkel.

Bár a lineáris tévézés még meghatározó, az igények változnak. A TV(REDEFINED) kutatói arra jutottak, hogy a tévézők számára a „mikor” kérdés a legfontosabb, a fiatalok nem szeretnek a tévéműsorokhoz igazodni. Akkor kívánják megnézni a premierfilmet, vagy showműsort, amikor az ő idejük engedi, míg a helyszín és az eszköz kevésbé izgatja őket. Érdekesség, hogy idehaza kiugróan magas a torrentezők aránya: míg globálisan 47% vallotta be, hogy szokott ilyen módon hozzájutni tartalmakhoz, addig Magyarországon 71% tölt le filmeket és videókat.

hirdetés

Újabb műsorváltozás: Minden hétköznap visszatér A mi kis falunk az RTL-re

Kiderült, hogy mikor érkezik a Sweet Tooth: Az agancsos fiú utolsó évada a Netflixre

Jövő héten 2 nagy műsor is véget ér a TV2-n

Golden Globe-díjas színész csatlakozott a Wednesday 2. évadához

A nyáron új székházba költözik az RTL egy része

A héten véget ér az RTL jelenlegi legnézettebb műsora