Impozáns körülmények között, a Magyar Nemzeti Múzeumban tartotta meg legújabb sorozata, a Kossuthkifli sajtótájékoztatóját az MTVA, mely március 15-én, 21:00-kor mutatkozik be a megújult Duna TV-n. Az eseményen részt vett Rudolf Péter, rendezőn kívül a regény írója, Fehér Béla, az operatőr és író Kapitány Iván, a szintén a forgatókönyvért felelős Hársing Hilda, Balla Judit, jelmeztervező, Hrutka Róbert, zeneszerző, valamint az MTVA vezérigazgatója, Szabó László Zsolt. A Kossuthkifli több színésze is mesélt a magyar sajtónak, így ott volt a rendezvényen Reviczky Gábor, Haumann Péter, Kálloy Molnár Péter, Kőszegi Ákos, Lengyel Tamás és Scherer Péter.

Rudolf Péter igazi megvalósult álomnak nevezte a Kossuhtkiflit, a rendező nagyon lelkesen mesélt a produkcióról, és arról, miképp találkozott először a 2012-ben publikált magyar szerző művével. “Fehér Béla regénye olyan hatással volt rám, hogy az alkatomat megcáfoló elszántsággal vetettem magam a megvalósításba. Jól tudjuk, hogy az elmúlt 10 évben nem igen adatott meg a szakmának és a magyar színészeknek, hogy kosztümös produkciókban szerepeljenek. Amikor a Kossuthkifli első három fejezetét elolvastam, úgy éreztem, olyan csoda van a kezemben, amivel élni kell. Kaland íze van, filozófiája. Ilyen élményre vágytam olvasóként és ilyen kihívásra alkotóként.”

Mint kiderült azonban, Fehér Béla nem azért nem vett részt a sorozat munkálataiban, mert elfoglaltságai nem engedték volna. A szerző elsőre idegenkedett a forgatókönyvek, kamerák, és kosztümök világától. Ez a távolságtartás azonban nem tartott túl sokáig. “Zene és utószinkron nélkül, de én láttam már végig a sorozatot. Hogy hogy sikerült? Bonyolult kérdés. Arra emlékszem, hogy amikor kimentem Szentendrére a forgatásra, megdöbbentem, hogy ott vannak a hintók, amiket elképzeltem. Viszont úgy éreztem, hogy nincsen közöm az egészhez. Én írtam egy könyvet, ez meg egy tévésorozat. A kettő nem ugyanaz. Ahogy telt az idő, úgy kezdtem vele megbarátkozni. Megismertem azokat a mondatokat a művészek szájából, amiket leírtam. Attól kezdve, hogy hozzászoktam az adaptáció tényéhez, onnantól én lettem a produkció legnagyobb drukkere, hogy jól sikerüljön. Ha filmrendező lennék, valószínűleg ugyanígy csináltam volna meg. Ezt pedig nem udvariasságból mondom” – mondta el az író.

hirdetés

“Több mint száz helyszínkomplexumon forgattunk. De még így is kevesebben, mint ahogy előzőleg számoltunk. Trükköket, greenboxot is használtunk. Ma már, ha át akarunk kelni a Dunán Vácnál, nem tudjuk egész egyszerűen számítógépek nélkül megoldani, hogy úgy nézzen ki a jelenet, mint ’48-ban” – árulta el Kapitány Iván, a forgatásnak azonban nehézségei is akadtak. Erről pedig kik vallottak volna őszintébben, mint a színészek. Reviczky Gábor a következőt mesélte az újságíróknak: “Nem olyan kellemes ám a színésznek, ha kosztümös sorozatot készíteni. Ha belegondolnak, akkoriban az emberek nem igazán mostak fogat. Így rothadó műfogsort építettek be a szánkba, hogy minél valósághűbb legyen az összkép. Listerine-nel kellett öblítenünk, hogy ne járjunk tényleg úgy, mint a ’48-as emberek. A parókák felragasztása rengeteg ideig tartott, Nagy-Kálózy Eszternek átlagban 2-2 és fél óráig tartottak az előkészületek, mielőtt forgatni kezdett volna.”

Kőszegi Ákos pedig még egy vaddisznóval is közelebbi ismeretségbe került. “Én 7 és fél kilométer lefutásával kezdtem, de rájöttem, hogy mindez még semmi. Az első adandó alkalommal egy vaddisznó közelségébe kerültem. Meg is ijedtem kissé. De életem legnagyobb élménye volt” – árulta el a híresség, akit szinkronszerepei miatt is ismer a szakma.

A Kossuthkifli igazi tévés roadmovie lesz, nyelvileg egy Jókai-fricska, ráadásul Debrecentől Pozsonyig tart majd a postakocsik hajszája. A sorozat sajtótájékoztatóján több részletet és trailert is láthattunk a több mint 5 órás felvett anyagból. A látvány teljesen rendben volt, a dialógusok jól megírtnak tűnnek, így az összkép biztató. Újságírói kérdésre az is kiderült, mennyit költött a produkcióra a közmédia. Erről Szabó László Zsolt, az MTVA vezérigazgatója beszélt. “Egy nagy játékfilm 400 millió forintba kerül. Nekünk több mint 5 órás anyagunk lett. A munkálatok 816 millió forintba kerültek. Ebbe 505 milliót az MTVA adott, 100 milliót a Minisztérium, a többit pedig a szponzorok és a produkciós partnerek állták. Nagyon gazdaságosak voltunk, ne tessenek úgy számolni, hogy az évad mindössze egyszer volt lemenni a tévében. Ez lehet az új Tenkes kapitánya vagy Kőszívű ember fiai, melyet sokszor fognak még látni a nézők. A közmédiának egyébként régi vágya volt, hogy újra készüljenek tévéfilmek és tévéjátékok. 2013-ban sikerült tető alá hozni azt a megállapodást, melynek révén ez a 6 részes sorozat elkészült. Sajnos túl nagy volt a kihagyás, de folytatjuk a hagyományokat. Bízunk benne, hogy jó lesz a fogadtatás. És megígérjük, hogy a következő, hasonló műre nem kell majd ilyen sokat várni.”

hirdetés

Vadonatúj, nagyszabású, logikai vetélkedő érkezik idén a TV2-re

Még idén érkezik a Házasság első látásra 2. évada a TV2-re

Bejelentették, hogy kik lesznek a Bajnokok Ligája műsorvezetői az RTL-nél

14 év után a TV2-n tér vissza a Győzike show

Az X-Faktor egyik korábbi győztese lesz az idei évad negyedik mentora

Számos technikai újítással készült a VIASAT3 és a WMN ma induló közös műsora