Április 7-én folytatódik a magyar HBO-n is a Trónok harca 4. évada, de addig is érdemes elmélázni azon, hogy vajon miért is ilyen kemény ez a sorozat? Merthogy George R. R. Martin univerzumában senkinek nem szabad drukkolni, mindenki veszélyben van. A konspirációk, a hazugságok miatt bárki kihúzhatja azt a bizonyos legrövidebb fogpiszkálót és lehull a feje, mint Ned Starknak az első évadban. Azt viszont érdemes tudni, hogy a Trónok harca írója egy csomó mindent a való életből vett. Ezért is olyan összetett és durva a történet. De hogy miket?

1. Hadrianus fala
Westeros északi részét egy óriási jégfal választja el a Másoktól, a vadaktól és egyéb ismeretlen veszélyektől. George R. R. Martin korábban már lerántotta a leplet arról, hogy bizony ezt az elemet azért építette bele a sztoriba, mert Skóciában járva elgondolkozott azon, hogy milyen lehetett egy római katonának lenézni onnan. Be az erdőkbe és azon mélázni, hogy vajon milyen veszedelmek törnek majd ki onnan. A Trónok harcában a Falat varázslat tartja össze, és nem skótoktól félnek az Őrség tagjai, hanem élőhalottaktól. A fantázia ereje azért igen nagy.
2. A Gyűrűk Ura
George R. R. Martin azt is bevallotta, hogy az inspirációt a Trónok harcához nem más hozta el számára, mint Tolkien eposza. A Gyűrűk Urához hasonlóan a Westerosban játszódó könyvekben is az elején még együtt vannak a hősök, aztán szétszóródnak, de rendesen. Ráadásképp Martin azt is Tolkientől vette, hogy a varázslatot elvétve használják a karakterek. Gandalf is számos alkalommal dobálhatott volna tűzgolyókat, ehelyett azonban jobbára csak a kardját rántotta elő veszélyes helyzetekben.
3. A Rózsák háborúja
Martin azt is bevallotta, hogy nem csupán fikciós művek voltak hatással rá a Trónok harca megalkotásakor (könyvrajongók kedvéért A tűz és jég dala regényfolyam), de az 1455-től 1485-ig tartó Rózsák háborúja is. A rajongók persze azonnal elkezdtek erősen gondolkozni, hogy melyik történelmi személy melyik westerosi szereplővel azonos, az író azonban ragaszkodik hozzá, hogy ilyen erős párhuzam a két sztori között nincsen.
4. Családok
Rengeteg tévénéző kiakadt, amikor a sorozat pilotjában azt látta, hogy Jaime éppen testvérét, Cerseit vágta gerincre, a kutatók szerint azonban ez az elmúlt korokban nem volt olyan elképesztő dolog. A valóságban is megtörténtek ehhez hasonlóan durva dolgok, mint hogy 13 éves lányokat vettek feleségül uralkodók a középkorban, Egyiptomban és számos európai monarchiában pedig ugyanazzal ütötték el az időt sokszor, mint az előbb említett két Lannister.
5. Vallások
A Trónok harca írója saját maga által kitalált vallásokat írt bele a történetbe, azonban ezeknek megvannak a valós gyökerei is, nem meglepő módon. A Szentháromság, a görög mitológia, az ábrahámi profétizmus mind-mind képviselteti magát ilyen-olyan formában a szériában és a könyvekben is egyaránt.
+1 A Vörös Nász
A rajongók egy emberként lázadtak fel, amikor a képernyőn bemutatásra került a Vörös Nász, azonban ez az elem is a valóságból lett átemelve. Egy, az 1440-es év novemberében lezajlott mészárlás, a fekete vacsora ragadta meg Martin képzeletét, ennek köszönhetően kaptuk meg minden idők egyik legdurvább öldöklését, amit a tévéképernyőn csak megmutattak.

hirdetés

Újabb streaming szolgáltató emelheti meg az előfizetés árát

4 TV2-s műsor folytatását jelentette be Fischer Gábor

Vadonatúj, nagyszabású, logikai vetélkedő érkezik idén a TV2-re

Még idén érkezik a Házasság első látásra 2. évada a TV2-re

Két bejelentés érkezett az Ázsia Expressz idei évadáról

Bejelentették, hogy kik lesznek a Bajnokok Ligája műsorvezetői az RTL-nél

hirdetés