Nem tagadjuk, imádjuk az HBO kvázi középkori sorozatát. Megvan benne minden, amiért beleszerettünk a tévés iparba: kardozás, ármánykodás és egy jó adagnyi szerelmeskedés is. Az esztétikusabb fajtából. Akiknek túl durva volt a Spartacus-féle öldöklés, azok vegyék a sétapálcájukat és induljanak a Westeros tábla irányába. A Trónok harca 3. évada zarándoklat volt egyeseknek, pokoljárás másoknak, a Királyvárban tobzódó Lannisterek számára pedig a felemelkedés percei jöttek el a szezonban. Daenerys összeszedte magát, hadsereget toborzott, lenyűgöző terepeket járt be, míg a Starkok nemesek maradtak, mégis csúnyán elbuktak.

Ez az a sorozat, ahol nem érdemes senkinek sem szurkolni, mert George R. R. Martin már a könyveket is úgy alakította, hogy a tősgyökeres rajongók is száz oldalanként vágják falhoz a súlyos köteteket. A Trónok harcában van talán a legtöbb karakter, a legbonyolultabb történetszálak burjánzanak össze-vissza, a rajongók mégis hétről-hétre esélyt adnak a produkciónak.
Idén láthattuk a műsor legnézettebb szezonját, úgy hogy közben a történetet követők arra panaszkodtak, hogy tavalyhoz képest jóval kevesebb minden zajlott le a képernyőkön. Meglepetés? Korántsem.

Ha a második évadra azt mondtuk – márpedig azt mondtuk -, hogy átvezetés két nagyobb esemény közt, akkor bizony kijelenthetjük, hogy nem tévedtünk. Az első etap végén, a kilencedik részben veszítette el a sztori főszereplőjét, Ned Starkot, aki talán az utolsó klasszikus hős volt Westerosban. Csúnyán meg is járta. Történt ez a kilencedik részben, majd hosszú felvezetés után a második szezonban kaptunk egy óriási csatát, akkorát, amekkorát tévéképernyőn talán még nem is láttunk. A rajongók mégis csalódottak voltak. Ezidáig. Idén ugyanis végre az amúgy is magas minőség mellett megdöbbentő fordulatot hozott a produkció.

Újabb két Starktól búcsúztunk. Ezzel Észak ténylegesen fejét vesztette, hiszen Robb Stark és anyja, Catelyn tartották a lelket sokakban. Hisz mostanáig élt a remény, hogy talán a rémfarkasokon lovagló hősök lesznek azok, akik igazságot szolgáltatnak Westerosban. Nos, nem így történt. Ami pedig a legérdekesebb, hogy mindezt nem is bánjuk igazán. A Vörös Nász megdöbbentő volt, véres, drámai, ennek ellenére így legalább tovább élvezhetjük a gátlástalanul gonoszkodó Joffrey Baratheon húzásait. Hiszen Jack Gleeson idén hatalmasat alakított.
Peter Dinklage (Tyrion Lannister) mellett, aki mostanra egyértelműen a sorozat húzóarcává nőtte ki magát. Kettejük civódásai azonban megfizethetetlen pillanatokat hozhattak még azoknak is, akik a hátuk közepére se kívánják ezt a házat. Elég, ha Tyrion és Sansa esküvőjére gondolunk, és bevillanhat az az ördögien vigyorgó arc, amit csak Gleeson tud vágni. Mi egyéni díjakkal tömnénk ki az egyébként egyetemi professzornak készülő srác zsebét. A legtöbben persze mégis Daenery Targaryen szálára voltak kíváncsiak. Meglepő módon viszont Emilia Clarke elég kevés játékidőt kapott.
Az egyetlen szerencse, hogy a Marokkóban forgató színésznő élt a lehetőséggel, hozzá kapcsolódnak a harmadik évad legemlékezetesebb jelenetei. Az ember már akkor elégedetten dörzsöli össze a tenyerét, ha meglátja a karakter szőke hajtincseit, hiszen verbális vagy épp fizikai párharcokra, sárkányokra és epikus mozzanatokra lehet számítani Dany közelében. Volt itt árulás, szépséges tolmácscsaj, bemutatkoztak a Makulátlanok és egy Aragorn-szerű különc, Daario Naharis is megpróbálta két vállra fektetni a sárkányok anyját.
Többnyire ami felesleges és némileg unalmas perceket hozott, az a Stannis Baratheon-féle nyavalygás volt, de pozitívumként Melisandre villantásai és a Hagymalovag rövid, de zseniális megmozdulásai megemlíthetőek. Ellenben a vörös papnőékkel egy egészen különleges történetet és mozgalmas kalandot ismerhettünk meg Arya által, hiszen a fiatal Stark-lány vándorolt egy hatalmasat a harmadik évadban. Itt pedig egy új tényező, a varázslat mutatkozott be, de meglepő módon a Trónok harcában idén a természetfeletti jócskán képviseltette magát, hisz még egy óriást is láthattunk.
Több helyszínen, vadiúj karakterekkel jött idén a Trónok harca, egy motívum azonban háttérbe szorult. A meztelenkedés. Mondjuk elég, ha Podrickot megemlítjük, máris mindenki vigyorogva kapja fel a fejét, de botrányból idén sem volt hiány a széria háza táján. Az egyik, vélhetően fontos szerepet játszó színésznő ugyanis kijelentette, hogy ő bizony vetkőzni nem fog többet, akármennyi pénzt raknak is le elé az asztalra. Kíváncsian várhatjuk tehát, hogy jövőre ki fog minden részben nyakig gombolt garbóban egyensúlyozni a kamerák előtt.
Na, és a vérengzés? Igaz, hogy legfőképp verbális csaták zajlanak Westerosban, mégis kaptunk némi naturalista durvulást is, hiszen például Jaime is elvesztette az egyik kezét (amiért sajnáltuk is, legnagyobb meglepetésünkre), kísérője, Brienne önszántán kívül nekiment egy medvének, Havas Ramsay pedig pár centivel megrövidítette kedvenc Greyjoyunkat. A Theont.
A történetet a karakterek vitték el a hátukon, hiszen a házasságokon kívül sok minden nem történt – azon kívül, hogy Havas Jon és Ygritte összejöttek -, és végre láttunk egy Mást megmurdálni. A látványra eddig se panaszkodhattunk, a sárkányok nagyobbak, szebbek és veszélyesebbek, mint valaha. A rémfarkasok pedig köszönik szépen jól lesznek, ha eltörölték az utolsó Lannistert is a föld színéről.

hirdetés

Értékelés:
A kisebb-nagyobb megingások ellenére a Trónok harca idén is hozta a szintet, a Boardwalk Empire – Gengszterkorzó mellett minden szezonban kiemelkedőt tesz le az asztalra az HBO drámája. Így a 8/10-es értékelés abszolút indokolt és meg is érdemli a sztori, hiszen mikor láttunk utoljára olyat, hogy egy sorozat ekkora néphisztériát okozott volna, mint amit a Vörös Nász? Talán a Lost sorozatzárója csapta ki ennyi embernél a közelmúltban a biztosítékot, de egy biztos. Csak a legjobb szériák képesek hasonló indulatokat kiváltani. A Trónok harca pedig kétségtelenül a legjobbak közt van, hisz aki nem imádja, az rühelli. Ennek pedig mindig oka van.

(Jövőre innen folytatódik a sorozat, a negyedik évad már biztos, a produkcióról írt eddigi cikkeink erre találhatóak, a hatalmi játszma jövő tavasszal folytatódik. Addig is, a friss információkra, hírekre éhes olvasók látogassák meg és lájkolják a Trónok harca hivatalos magyar facebook oldalát, ahol naponta frissülő, élénk tartalmak várják a rajongókat.)

hirdetés

Májusban új török sorozat indul a TV2 Csoport egyik csatornáján

Újabb műsorváltozás: Minden hétköznap visszatér A mi kis falunk az RTL-re

Júliusban megszűnhet az egyik magyar csatorna

Kiderült, hogy mikor érkezik a Sweet Tooth: Az agancsos fiú utolsó évada a Netflixre

Jövő héten 2 nagy műsor is véget ér a TV2-n

Golden Globe-díjas színész csatlakozott a Wednesday 2. évadához