Idehaza a legtöbben ki nem állhatják a hírműsorokat, mert teli vannak balesetekkel, személyes tragédiákkal, egyszóval elkeserítő dolgokkal. Amerikában azonban az olyan csatornák, mint a CNN, abból élnek, hogy a híreket minél gyorsabban eljuttassák az emberekhez.

Aaron Sorkin egyike azoknak a tévés kreatívoknak, akik képesek színes hátteret adni olyan témáknak, mint a politika, a showbiznisz, vagy éppen a híradástechnikával foglalkozó média. Az elnök emberei, A színfalak mögött című sorozatok, vagy éppen A közösségi háló és a Pénzcsináló című filmek olyan profin összerakott produkciók, amik képesek a katarzis egy új formáját bemutatni. Egy komoly téma találkozik egy nagyon is komolyan vehető szakemberrel a sorozat első harmadában, az HBO pedig szokás szerint megadja a szükséges terepet a sztori kibontakozásának, ami egy okosan összerakott háttértörténet. Egy tragédiáé természetesen.

De milyen a tálalás? Brutális. A pörgő nyelvezet, az intellektuális monológok, a tanult és okoskodni nem átalló főszereplők a képünkbe nyomják, hogy Amerika korántsem olyan dicsőséges már, mint volt… a klasszikus újságírás halott, az emberek arról olvasnak és arról vesznek tudomást, amiről ők akarnak. Szelektálnak. Mind ezt tesszük, amikor a facebookon belájkolunk valamit, vagy amikor kiválasztjuk, melyik blogot olvassuk, melyik rádiót hallgatjuk.

hirdetés

A News Night munkatársai azonban ezt nem tehetik meg, főleg akkor, amikor egy közelgő olajkatasztrófa réme fenyeget, akkor kell összefognia a szétesőben lévő munkaközösségnek. Érdekesség, hogy a sorozat pilotja megtörtént eseményt dolgoz fel, akik már látták a részt, azok errefelé utána is olvashatnak, mi történt a valóságban. Ha már az első részről beszélünk, akkor meg kell jegyezni, hogy a kezdés egyik legnagyobb gondja az, hogy a mélyvízbe dobja a nézőket, kezdetben pislogni is alig mer az ember, egyetlen apró félmondat félreértése kavarodáshoz vezethet. A hírvilág már csak ilyen: pontos, precíz, ugyanakkor halálosan gyors.
A lényeg azonban a második részre derül ki, miszerint itt is a karakterekre kell figyelni. Érdekes, hogy úgy tűnik, HBO-trend lesz abból, hogy nem is a főszereplő (Jeff Daniels) a lényeg, nála sokkal érdekesebb és jobban játszó arcok is vannak a stábban. A többségük pedig nő. Olivia Munn például a csinos arcától eltekintve is jól játszik, A katedrálisból ismert Alison Pill reakcióin sírva lehet nevetni, Emily Mortimer pedig a maga zűrzavaros módján, de lesöpör mindenki mást a porondról, ha képernyőn van. Még a műsorvezető blogját író Dev Patelt is, aki először az angol Skinsben futott be. Mellettük nagyon fontos megemlíteni az ősz Sam Waterstont is, aki a műsor iszákos “nagybácsiját” hozza. De milyen jól!

A harmadik részre már belátjuk a teljes horizontot, a Híradósok lehet az évad egyik legerősebb érzelmi hullámvasútja a Trónok harca mellett, és ezzel nyugodtan kimondhatjuk, hogy a kábeles sorozatokra kell leginkább figyelmet szentelni a tévés berkekben, az országos szériák önismétlő és majdnem 25 részes évadai kvázi öngyilkosságként hatnak a rövid, de ütős Showtime vagy Starz-féle produkciókhoz képest.
A Híradósok főcímét egyébként önmagában is érdemes nézegetni, hiszen amellett, hogy még stílusosabbá teszi a sorozatot, tiszteleg a nagy hírcsatornák legendás hírműsorai előtt is. Itt meg lehet tekinteni, rögtön az első percekben érzelmi lökettel ad lendületet a közel egyórás részeknek.
Továbbá érdemes megjegyezni, hogy aki tenne vele egy próbát, friss aggyal, kipihenten, nyíltan próbálkozzon Aaron Sorkin legújabb mesterművével, ami sajnos idehaza valószínűleg rétegműsorként fog megmaradni a kevés, a sorozatot hétről hétre követő néző emlékeiben. Valószínűsíthetően 10-ből 8 ember idehaza tíz perc után kinyomná a pilotot.

Értékelés:
Egyértelműen a nyári uborkaszezon egyik legerősebb sorozata lehet a The Newsroom, még úgy is, hogy hamarosan jön a Totál szívás 5. évada és a True Blood – Inni és élni hagyni falusi vámpírjaival is versenyt kell futnia az újoncnak. Az első évad tíz része már azonban biztos, a csatornától Sorkinék megkapták a bizalmat, a második évadot is berendelte az HBO. A szezon egyik legmegalapozottabb döntése ez, az első három rész lazán átugorja a 8/10-es lécet.

(A magyar HBO július 30-tól kezdi vetíteni a sorozatot, az HBO GO videótárban pedig július 22-ig mindenki számára ingyenesen, magyar felirattal megtekinthető a pilot epizód.)

hirdetés

Három díjat kapott a Mellékhatás, újrázott a Séfek séfe, Kiss Ramóna és Tilla a Televíziós Újságírók Díján

Kovács Kokó István életét bemutató sorozatot készít az RTL

Magyarországon még nem vetített NCIS sorozat érkezik a TV2 Csoport egyik csatornájára

Az RTL hamarosan főműsoridőben megismétli Az Árulókat

Ez a 16 vadonatúj produkció kerül be a Disney+ kínálatába áprilisban

Friss hír érkezett az Ázsia Expressz vadonatúj évadával kapcsolatban