Szokás mondani, hogy nem az számít, hogy mi a célunk, hanem inkább az hogy hogyan tesszük meg az előttünk álló utat és milyen változásokon megyünk keresztül eközben. Igaz, hogy jelenleg a Trónok harca szüneten van, azonban érdemes visszatekintenünk, ki-hogyan jutott el kábeles szerepéig a hősök és antihősök közül. A Buzzfeed.com összeállítása alapján.

Kivel mással kezdenénk a sort, mint a kisnövésű, de erős kiállású Ördögfiókával, akinek megszemélyesítője, Peter Dinklage nem csupán Emmy, de Golden Globe díjat is bezsebelt remek alakításáért. Tyrionból a széria elején ki se néztük volna, hogy egyszer majd rajta múlik Királyvár sorsa, ám mikor rákerült a sor, nem remegett meg a tőrnek is beillő szablya a kezében és hozta a kötelezőt. De hogy milyen volt a karrierje a Trónok harca előtt?


Nos, annyit elmondhatunk, hogy nem volt túl fényes. Dinklage jobbára inkább a filmes pályát erőltette, annak ellenére is, hogy becsúszott neki egy hosszabb (7 epizódos) vendégszerep a Kés/Alatt című elborult, de sokak által kedvelt sorozatban. Feltűnt olyan – mára nosztalgiával emlegetett – sorozatokban, mint a Harmadik műszak és a Seinfeld, mégis legtöbben a Will Ferrell-féle Mi a manó című filmből és Az állomásfőnök című, Sundance-fesztivál díjas műből emlékezhetnek rá. Képünk utóbbiból származik.

Bronn (Jerome Flynn) az egyik legkeményebb arc a produkcióban, aki egyetlen nyílvesszővel borította lángba Stannis flottáját, ugyanakkor megvédte lengén öltözött nőjét és saját becsületét Joffrey vérebétől, amikor szükség volt rá. Nem ő a legbonyolultabb karakter a sorozatban, talán sokan észre se vennék, ha elhalálozna, hiszen csupán egy zsoldos a politikusok által vívott szövevényes háborúban.
Hogy ki volt ő korábban? Nos, a Robson & Jerome nevű brit formáció tagja, ahol manikűrözött kézzel szorongatta mikrofonját és popszámokat adott elő. Egy tévésorozat felvétele közben jöttek rá az ITV munkatársai, hogy bizony ennek az ürgének van hangja és a végeredmény bizony az lett, hogy az egyik felvett lemezük rekordeladásokat produkált. Bizony, az alábbi képen Bronn látható.

Ki is következhetne ezután, mint a marconaság legtökéletesebb ellenpéldája, Emilia Clarke! Dany az, akibe fél Westeroson kívül a fél világ bele van esve, a szőkévé változtatott színésznő legalább akkora közönségkedvenc, mint az apró Tyrion, és ahogy a tűzről pattant Targaryen lányt hiba lenne leírni, úgy a sárkányait is. Eddig aki lenézte a Sárkányok Anyját igencsak pórul járt, elég az aranykorát kapó testvérére vagy a nem is annyira halhatatlan papra gondolnunk, akit szép ropogósra sütött Dany.
Talán senkinek nem meglepetés, hogy a színésznő valójában barna hajú, az viszont annál inkább, hogy eddig nem igazán fedezte fel magának őt a tévés vagy filmes ipar. A 14 évadot és ezernél is több részt megért Doctors című sorozatban is csak rövid epizódszerep jutott neki, amiben egy zaklatott lányt játszott. Így nézett ki. Mielőtt azonban tovább mennénk, íme egy kép a magazinok által mostanában felkapott színésznőről (igen, még mindig barna):

Khal Drogónak, alias Jason Momoának lehetett a legnehezebb dolga rövid szerepe alatt, hiszen az első évad után kiírt barbár szinte végig nem szólalt meg más nyelven, mint dothrakiul. Szimpatikus karakter volt ő, egy barbár nép gyermeke, aki a szinte még gyereknek számító Dany férje lett és fontos mérföldkő a lány életében, hiszen tőle tanulhatta meg, mit is jelent a végsőkig való kitartás. Ritka erény, még a középkori drámavilágban is.
Őt leginkább természetesen a Csillagkapu – Atlantisz című sci-fiből ismerhetjük, ott is egy nagydarab, hosszúhajú karaktert játszott, Ronon Dexet. Sokak szerint ez volt az utolsó értékelhető Csillagkapu sorozat, ennek ellenére Momoa karrierje nem omlott össze a széria kaszája után, hiszen ő játszotta Conant, a barbárt a 2011-es szuperprodukcióban. A mindig laza színész pályája eleve jól kezdődött, hiszen játszott a Baywatchban is, ahol még igen kölyökképű volt.

Natalia Tena karakterét az elején igazából észre se lehetett venni, ő volt az, aki a toronyból kizúgó kis Starkot segítette, aztán a második évadban villantott egyet, amivel rögtön a színésznőket kipécéző Egotastic! címlapjára került, ennek ellenére valahonnan mindig is ismerős volt a színésznő. Furcsa arcberendezés ide, lila haj és átváltozó orr oda… meg is van!
Bizony, ő volt Tonks a Harry Potterben. Kvázi alakváltó, egy vérfarkas neje, akit Voldemort halálfaló bandája küldött a túlvilágra pálcát hegyezni. Rövid epizódszerep volt az is, meg itt sem befolyásolja igazán a trónharcokat a vadorzó lányka, persze arra azért volt ereje, hogy elcsábítsa a legifjabb Greyjoyt, aki megpróbálta bevenni Derest. Ki gondolta volna, hogy a boszorkányból lett erdőlakó babysitter tör borsot a saját lánytestvérénél bepróbálkozó vasszigeteki ellen?

A mindenki által leginkább gyűlölt Joffrey Baratheon, a Vastrón jelenlegi bitorlója a második évad 9. részében látott ostrom alatt úgy szaladt anyuci szoknyája mögé, mint egy kifejlett rémfarkassal találkozó szokványos mezei nyúl, azt azonban kevesen tudják, hogy a rosszarcot alakító Jack Gleeson csupán egy átlagos főiskolás kölyök, akit saját haverjai is ugratnak azért, mert lefejeztette Ned Starkot. Azért szívesen lennénk a helyében, még úgy is, hogy egy Comic Conon biztosan kap hideget-meleget a rajongóktól.
Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a 2005-ös Batman Beginsben is játszott a srác, ahol magával a Denevéremberrel nézett farkasszemet, az itt is látható jelenetben. Ki gondolta volna, hogy ebből a szőke kisgyerekből lesz a tévéipar egyik legjobban gyűlölt karaktere? Nos, Bruce Wayne biztosan nem, hiszen már ekkor pontot tehetett volna az ügy végére és Ned a mai napig élhetne. Alább látható, hogy Gleesonnak sikerült még Katie Holmest is megtévesztenie.

Nem esett messze az alma a fájától, a testvérével szoros viszonyt ápoló Cersei Lannistert sokszor összekeverik a nézők Lena Headey-vel, így a színésznő saját elmondása szerint is kapni szokott a fejére, így ha különböző rendezvényeken megjelenik előfordul, hogy hozzá senki nem áll autogramért. Szerencsére Headey nem veszi annyira a szívére a dolgot (látszólag), így csak nevet az egyszerű embereken.
Nevet, hiszen korábban klasszikus hőst játszott, mindenki ismeri a jövőből jött robotokat, a Terminatorokat, John Connort és a fiát, valamint a világot a végsőkig védeni képes Sarah Connor krónikáit, hiszen Arnold Schwarzenegger főszereplésével a filmrajongók is beleszerethettek a sztoriba, a tévénézők pedig ízelítőt kaphattak a két évados sorozat által. Amiben ki is játszotta a világmegmentő anyát? Persze, hogy Lena. Mégpedig nem is rosszul.

Kissé összevonva a “múltat” nélkülözőket fontos megemlítenünk az állandóan raboskodó Jaime Lannistert alakító Nikolaj Coster-Waldau-t, aki szerepe előtt mindössze egy dán filmben, a Nightwatchban kapott említésre méltó szerepet, de Rory McCann, alias Sandor Clegane sem dicsekedhet, akire a legelvetemültebbek egy jól összerakott reklámból emlékezhetnek. Ebből itt. Jorah Mormont (Iain Glen) is a kisebb arcok közé tartozik, ő az 1990-es Silent Screamben játszott. Képünkön a királyölő Lannister látható.

Ezt a csapatot erősíti a korábban már említett és a kilencedik képen látható Alfie Allen (Theon Greyjoy is, aki a Trónok harca előtt maximum arról lehetett ismerős, hogy ő volt az Allen család fekete báránya, hiszen nővére nem más, mint Lilly Allen énekesnő. Mostanában azonban mondhatjuk, hogy fordult a kocka, hiszen egy HBO-s “főszerepnél” nincs is jobb ajánlólevél, ha mondjuk Hollywoodba vágyik az ember. Mutatunk is sebtiben egy közös képet az Allenekről, amin a büszke, bár kissé fancsali képű Alfie is hozza a formáját. Nem néz ki olyan srácnak, aki kikezdene a saját húgával, ugye?

Az árnyékban élők után következzenek a botrányhősök, hiszen nem lehet mindenki szürke szamár a ködben, így sok színész az ellentmondásos szerepekkel kikövezett utat választja magának. Így tett például Aidan Gillen is, aki Westerosban Kisujj néven prostikat futtatva manipulál ezerrel, korábban azonban “másik” csapatban játszott, mindjárt meg is látjuk, hogy miért.
A Petyr Baelisht alakító színész ugyanis amellett, hogy 35 részen keresztül játszott a Drótban, bizony tíz epizódon keresztül a Channel 4 botránysorozatában, a meglehetősen szélsőséges témát boncolgató A fiúk a klubból című produkcióban is játszott. Nem sokat változott önmagához képest. Sokszínűnek is nevezhetjük tehát Gillent, képnek azonban – mivel az évek során nem sokat változott – IMDB-s profilképét tesszük ide, prezentálván, mekkora arc lehet magánban a sztár.

Natalie Dormer se az a tipikus szomszédlány alkat, annak ellenére, hogy szinte mindenféle hajszínt viselve dögös, mégiscsak elég csúnyán belefutott Margaery Tyrell szerepébe, aki remélhetőleg állandó karakter lesz a sztoriban. Ugye megint csak egy balhés király neje lett, egy olyan Baratheoné, aki minden bizonnyal jobban érezte volna magát az előzőleg említett A fiúk a klubban szereplői közt, a sors (vagyis Stannis) viszont kegyetlenül elbánt a Vastrónért küzdő királyjelölttel.
Nem úgy VIII. Henrikkel, akinek nejét korábban játszotta Dormer, hiszen a négy évadot megért sorozatnak köszönhetően ismerhettük meg minden idők leghihetőbb és leginspirálóbb Boleyn Annáját, aki először baljós hangzásúvá tette ezt a női nevet. Ugye egy másik Natalie, bizonyos Portman is megpróbálta eljátszani a királycsábító szerepét, neki azonban nem ment annyira, meg is mutatjuk, hogy miért. Talán ilyen erős kémiát nem is nagyon lehetett látni tévében, mint amilyen vibrált a Tudorok két főszereplője közt, persze rátett erre egy nagy lapáttal a Showtime szabadszájúsága is. A kép magáért beszél. (Megjegyzendő még, hogy Dormer a Captain America-ban is szerepelt, ott így nézett ki.)

Sean Bean lehet a South Park-os Kenny élő megfelelője, hiszen a színész amellett, hogy szereti a kosztümös drámákat (A Gyűrűk Ura és a Trónok harca), mindig olyan szerepeket fog ki, hogy vagy lenyilazzák, vagy 20 golyót eresztenek belé (Red Riding), vagy egy szőke kamasz lefejezteti. Ráadásul a Missing – Elrabolva című minisorozatban fel is robbantják. Sajnos nem találtunk még olyan videót, ahol kombinálva bemutatják az összes jelenetet, amiben Bean elhalálozik, de ami késik, az nem múlik. A Tél közeleg.

Muszáj megemlíteni még Michelle Fairley-t, azaz Catelyn Starkot, aki bizony a Tonksot alakító vadlány mellett bizony szintén a Harry Potterben játszott, nem mást, mint Hermione mugli anyját. Képet erről itt találunk. A Sansát alakító Sophie Turner régebben szőke volt, Arya (Maisie Williams) pedig csupán egy vadóc kislány, akit eléggé megszerethettünk a Trónok harcában, annak ellenére, hogy korából adódóan neki se volt sok szerepe. Csak egy átlagos kislány volt, míg Kit Harington a színházak állandó vendége a War Horse színpadi feldolgozásával. Mint tudjuk, ezt a sztorit Spielberg is átértelmezte a nagyvászonra.

hirdetés

Azt azonban ne feledjük, hogy a színészek is csak emberek, akik abból élnek meg, hogy mások bőrébe bújnak, így egy-egy szerencsés alkalommal nyugodtan oda lehet menni autogramért Jack Gleesonhoz, nem fog senkit lefejezni a srác, vagy akár Lena Headey-hez is, ha már mindenki elkerüli a színésznőt. Az interjúk alapján pedig Peter Dinklage mindig kapható némi humorra. Csak nehogy eltapossa a dothraki csorda.

hirdetés

Kiderült, hogy mikor ér véget Az álommeló 2. évada az RTL-en

Hétfőtől átalakulnak a TV2 hétköznap estéi

A Star Wars és a Westworld színésznője is csatlakozhatott a Wednesday 2. évadához

Megkapta első előzetesét a TV2-re érkező új drámasorozat, a S.E.R.E.G

Új előzetest kapott a SkyShowtime egyik, igaz események alapján készült minisorozata

4 TV2-s műsor folytatását jelentette be Fischer Gábor